Musím mít pojištění na elektrokole? – co se změnilo od dubna 2024
Od začátku dubna 2024, začal platit nový zákon o povinném ručení (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidel – viz zákon číslo 30/2024 Sb.). V novém zákoně je řada změn, které se týkají především povinného ručení na auto
Od 1. 4. 2024 se zvýšily minimální limity pro pojištění, změnila se definice toho, kdo odpovídá za placení pojištění a změnila se i definice co je to vozidlo, a kdy musí mít zaplaceno pojištění.
Jak je to ale s pojištěním na elektrokola? Změnilo se něco od dubna 2024? Je povinné pojištění pro kola nebo ne? A co když pojedete na výlet do zahraniční?
Povinné ručení na elektrokolo není a nebude
Zatímco některé silnější elektrokoloběžky nebo třeba Seagwaye, musí mít od dubna 2024 nově i povinné ručení, pro elektrokola se nic nemění. Resp. dokonce došlo k určitému zmírnění podmínek.
U kol s elektromotorem, se rozlišují především tyto dvě kategorie:
- Slabší elektrokolo (kategorie pedelc, výkon nepřekračuje 250 W a rychlost nepřekračuje 25 km/hod, resp. nad tuto rychlost se motor vypne)
- Silnější elektrokolo (kategrie speed pedelec, výkon nad 250 W a rychlost do 45 km/hod, které jsou na úrovni mopedu)
Slabší elektrokola – většina kol do 25 km/hod
Drtivá většina kol spadá do kategorie slabších elektrokol (typu pedelec), kde je rychlost motoru omezena do 25 km/hod (kolo jako takové, ale může jet jakoukoliv rychlostí; od 25 km/hod už nesmí pomáhat motor).
U těchto elektrokol se nic nemění, a povinné ručení nebylo, není a nebude povinné. Resp. u těchto elektrokol se fakticky ani nedá povinné ručení sjednat.
Dá se ale pořídit běžná pojistka „na blbost“, která může mít pojistný limit až do 50 miliónů korun a může platit i v zahraničí (pojištění odpovědnosti, bývá často součástí pojištění nemovitosti).
Speciálně u elektrokola, je velmi vhodné mít alespoň nějakou základní pojistku. Kolo je těžké a jezdí i dosti rychle. Způsobit s ním nějakou nehodu a škodu, je tedy velmi snadné. Nějaký základní pojistka, je ale vhodná i při ježdění na obyčejném, nemotorovém kole.
Silnější elektrokola – s rychlostí do 45 km/hod
Silnějších elektrokol je v ČR oficiálně evidováno pouze minimum. Elektrokola s výkonnějším motorem, který pomáhá se šlapáním až do 45 km/hod, spadají do stejné kategorie jako mopedy.
Podléhají tedy registraci, přidělení značky, je povinná přilba, řidičské oprávnění pro malé motorky, atd.
Doposud bylo u těchto výkonnějších elektrokol nutné i povinné ručení. Od dubna, už ale povinné ručení nebude potřeba.
V novém zákoně o povinném určení je totiž plošná výjimka, pro všechny elektrokola. U nich se motor nepovažuje za hlavní zdroj pohonu. A není tedy nutné povinné ručení.
Nejlevnější povinné ručení 2024 – online srovnání
Kvůli vysoké inflaci v předchozích 2 letech, nebo i kvůli zvýšení minimálních limitů pro povinné ručení (platí od 1. dubna 2024), nebo i kvůli tomu, že průměrná škoda při dopravní nehodě se neustále zvyšuje, plánuje letos většina pojišťoven zvyšovat ceny povinného ručení.
Pokud máte pojistku na auto nebo na motorku, a chtěli byste ušetřit nějaké peníze. Nebo pokud si chcete sjednat nové pojištění třeba na elektrokoloběžku, tak se můžete podívat na online srovnání a najít si nejvýhodnější pojištění:
Pojištění při cestě na dovolenou nebo na cyklo výlet do zahraničí
Pokud s elektrokolem vyrazíte na dovolenou někam do zahraničí, pak to může být jiné. V některých okolních zemích (jedná se především o Německo a Rakousko), platí odlišné podmínky.
V Německu, je u silnějších elektrokol i nadále požadována zelená karta (a tedy i zaplacené povinné ručení).
Takže běžné pojištění občanské odpovědnosti („pojistka na blbost“) při cestě do Německa nestačí. A je nutné hraniční pojištění.
Pojištění na elektrokola se dá koupit na některých přechodech, nebo se dá vyřídit i předem přes internet. Obvykle je ale minimální doba na 15 dní, takže pro nějaký krátkodobý výlet na kole do Německa, to finančně vychází dost draho.
Povinné ručení na elektrokoloběžku
Od dubna 2024, je nově nutné povinné ručení u těžších a rychlejších elektrokoloběžek (především u těch s váhou nad 25 kg, nebo s rychlostí nad 25 km/hod).
U výkonnějších elektrokoloběžek, se na rozdíl od elektrokol už považuje motor za hlavní zdroj pohybu, a je tedy nutné sjednat povinné ručení.
Obyčejná pojistka na blbost, by nestačila. Tato povinnost se týká i sdílených elektrokoloběžek (povinnost má provozovatel), nebo i vozítek Segway.