Kalkulačka: Výpočet neschopenky pro OSVČ 2020

Na placenou neschopenku mají nárok i živnostníci (OSVČ). Ale jenom když si platí nemocenské pojištění. A to nejméně 3 měsíce. V roce 2020 je minimální nemocenské pojištění ve výši 126 Kč. Při takové platbě je ale nemocenská jen minimální.

Na nemocenské dávky během neschopenky, nemají nárok jenom zaměstnanci. Při splnění příslušných podmínek, mohou mít nárok na placenou neschopenku i živnostníci (OSVČ). Základním předpokladem pro nárok na nemocenskou u OSVČ, je placení nemocenského pojištění. A to minimálně 3 měsíce před začátkem pracovní neschopnosti.

Kalkulačka: Výpočet nemocenské pro OSVČ 2020

Kalkulačka nemocenská pro OSVČ 2020
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Délka pracovní neschopnosti
(celkem kalendářních dní)

Výpočet

Kdy má živnostník (OSVČ) nárok na neschopenku?

Základní podmínkou pro nárok na nemocenskou u OSVČ (živnostníků), je placení nemocenského pojištění.

Zatímco za zaměstnance, platí obvykle nemocenské pojištění zaměstnavatel (výjimkou je například práce na DPP s příjmem pod 10 000 Kč měsíčně), OSVČ si musí platit nemocenské pojištění sám.

Placení sociální a zdravotní pojištění je povinné ze zákona. Každý OSVČ musí platit alespoň minimální zálohy. Placení nemocenského pojištění, je ale dobrovolné.

Aby měl OSVČ nárok na nemocenské dávky (placenou neschopenku), musí si nemocenské pojištění platit alespoň 3 měsíce před začátkem pracovní neschopnosti.

Nemocenské pojištění OSVČ v roce 2020

OSVČ si může platit jen minimální nemocenské pojištění. V roce 2020 je to minimálně 126 Kč měsíčně. Při minimální platbě, je pak ale i výsledná nemocenská jen minimální.

Pokud by si OSVČ platil jen 126 Kč měsíčně, pak dostane jen minimální nemocenskou.

Minimální nemocenská pro OSVČ

Bude-li si živnostník platit nemocenské pojištění jen 126 Kč měsíčně, pak dostane:

  • Za první měsíce neschopenky (od 15 do 30 dne) = 107 Kč za den, tj. 1 712 Kč za první měsíc
  • Za druhý měsíc neschopenky (od 31 do 60 dne) = 118 Kč za den, tj. 3 540 Kč za druhý měsíc
  • Za třetí a další měsíc neschopenky (od 61 dne) = 129 Kč za den, tj. 3870 Kč za třetí měsíc

Maximální nemocenské pojištění pro OSVČ

V závislosti na tom, jak vysoký má OSVČ zisk z podnikání (a jaké platí sociální pojištění), si může platit i vyšší nemocenské pojištění:

  • Při minimálním vyměřovacím základu (sociální pojištění 2544 Kč měsíčně), si OSVČ může platit nemocenské pojištění maximálně 183 Kč měsíčně
  • Při zahájení podnikání, si OSVČ v prvním roce může platit nemocenské pojištění maximálně 366 Kč měsíčně

Je možné platit i vyšší nemocenské pojištění, ale pouze za předpokladu, že se adekvátně zvýší vyměřovací základ. Tím se „automaticky“ zvýší i platba sociálního pojištění. A to se zpravidla moc nevyplatí.

Zvýšení nemocenské pro OSVČ

Pokud by chtěl mít OSVČ vyšší nemocenskou (nebo třeba vyšší mateřskou, protože ta se u OSVČ také odvíjí od výše nemocenského pojištění), pak je možné platit vyšší měsíční částky.

Je zde ale omezení. Nemocenské pojištění je maximálně 2,1% z vyměřovacího základu.

Vyměřovací základ se stanoví na základě příjmů (zisku) z podnikání, v předchozím roce. Je to jedna polovina ze zisku (z toho, co zbyde z příjmu OSVČ po odečtení nákladů).

Pokud si OSVČ dobrovolně zvýší vyměřovací základ (než jaký je vypočítán na základě příjmů v daňovém přiznání), tak se mu ale automaticky zvýší i platba sociálního pojištění (to je 29,2%).

Příklad výpočtu:

Vyměřovací základ OSVČ Sociální pojištění Nemocenské pojištění
8 709 Kč 2 544 Kč 183 Kč
10 000 Kč 2 920 Kč 210 Kč
15 000 Kč 4 380 Kč 315 Kč
20 000 Kč 5 840 Kč 420 Kč
25 000 Kč 7 300 Kč 525 Kč

Vyplatí se OSVČ platit si nemocenské pojištění?

Při nemocenském pojištění 525 Kč měsíčně, vychází nemocenská na 7 104 Kč za první měsíc (to je zaplaceno jen 16 dní), druhý měsíc to je 14 760 Kč a třetí (a další měsíce) to je 15 900 Kč.

Současně to ale znamená, že státu na sociální pojištění během roku zaplatíte 87600 Kč. Tato částka se vám ve formě nemocenských dávek vrátí až během půlroční neschopenky (6 měsíců by trvalo, než vám stát na nemocenských dávkách vyplatí stejnou sumu).

Je tedy otázka, zda je lepší státu platit takto vysoké částky na sociálním pojištění (pokud nemusíte), nebo zda je lepší každý měsíc dát nějakou menší částku bokem, pro případ nemoci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *