Výpočet: Kolik budou důchody v roce 2024 (zvýšení od 1. ledna 2024)

Od 1. ledna 2024, se budou zvyšovat všechny důchody. Při lednové valorizaci se všechny důchody zvýší o 360 Kč. Průměrný důchod, by se měl od 1. 1. 2024 zvýšit na 20 693 Kč. Už na podzim 2023, začnou platit nové podmínky pro předčasné důchody (zpřísní se).

Během letních prázdnin, schválili poslanci nové podmínky, pro výpočet valorizace důchodů. Na konci srpna 2023, by se o nich mělo rozhodovat i v Senátu (kromě změny valorizací, se plánují i změny u předčasných důchodů, a další změny).

Nové podmínky pro výpočet valorizace důchodů (důchody se budou zvyšovat i v budoucnu, ale o něco méně – viz dále), ale nebudou mít vliv na zvýšení důchodů na začátku rok 2024.

Od 1. ledna 2024, se budou valorizovat všechny důchody o 360 Kč (zvýší se pouze základní část důchod, procentní část se zvyšovat nebude – viz dále).

Nové podmínky pro valorizaci důchodů a předčasné důchody schváleny!

Na začátku září prezident podepsal změnu zákona o důchodech. Od 1. října 2023, začnou platit nové podmínky pro valorizace důchodů.

Při zvýšení důchodů od ledna 2024, se ale nové podmínky zatím neprojeví. Od 1. 1. 2024 se budou důchody zvyšovat o 360 Kč (stejné zvýšení pro všechny důchodce).

Od října 2023, ale platí nové a přísnější podmínky pro předčasné důchody. O předčasný důchod podle starých podmínek, je možné jen do konce září 2023.

Kalkulačka: Výpočet, kolik bude důchod v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Stejně jako každý rok, i od 1. ledna 2024, se budou valorizovat všechny důchody. V roce 2024, ale bude valorizace důchodů trochu jiná, než obvykle. Od začátku ledna 2024, dostanou všichni důchodci přidáno stejně.

Všechny důchody, pro všechny důchodce se zvýší o 360 Kč (odhad Ministerstva práce a sociálních věcí, přesná částka zvýšení bude upřesněna na podzim 2023).

Pokud má někdo nárok na dva různé důchody (například souběh starobního a vdovského důchodu, pak dostane 360 Kč jenom jednou).

Kalkulačka zvýšení důchodů od 1. 1. 2024
Jaký je/byl váš důchod před zvýšením

Výpočet

Valorizace 2024 – o kolik se zvýší důchody od 1. ledna 2024?

Na začátku roku (od 1. 1. 2024), dochází k pravidelné valorizaci důchodů. Zvyšují se všechny důchody. Jak klasická starobní penze, tak i invalidní důchody, nebo pozůstalostní důchody (vdovský, vdovecký a sirotčí).

Všechny důchody, se skládají ze dvou částí:

1) Základní složka důchodu

 • Stejná pro všechny důchody a pro všechny důchodce
 • Na základní složku je nárok jenom jednou (při souběhu více důchodů, je nárok na základní složku jenom u jednoho důchodu; z obou důchodů je nárok na procentní část)
 • Základní část je v roce 2023 ve výši 4 040 Kč
 • Základní část se zvýší od 1. ledna 2024 o 360 Kč
 • Základní část důchodu bude v roce 2024 částka 4 400 Kč

2) Procentní (zásluhová) část důchodu

 • Je různá pro jednotlivé důchodce (odvíjí se od odpracovaných roků a od příjmů, během života)
 • Je různá pro jednotlivé druhy důchodů (výpočet se liší, podle toho, zda to je řádný starobní důchod, předčasný důchod, invalidní důchod, apod.)
 • Procentní část se obvykle zvyšuje o inflaci
 • Od ledna 2024, se procentní část důchodu zvyšovat nebude (zůstává stejná)

Nové podmínky pro výpočet valorizace důchodů v roce 2024

Na začátku podzimu 2023, by měly být definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace důchodů. Důchody se budou i nadále zvyšovat.

Budou se ale zvyšovat o něco méně, než jak tomu bylo doposud. Nejedná se ale o velkou změnu. Podobné podmínky pro valorizace důchodů, platily již před rokem 2018.

Podle nových podmínek, se budou důchody valorizovat jen na začátku roku. To se důchody zvýší o inflaci a jednu třetinu růstu průměrné mzdy (doposud to bylo o jednu polovinu růstu).

Během roku, pak již nebudou mimořádné valorizace (jako tomu bylo v roce 2023, nebo v roce 2022).

Pokud bude inflace vyšší než 5%, pak budou mít důchodci nárok na mimořádný příplatek k důchodu.

„Inflační“ příplatek k důchodu, se vypočítá z inflace a z průměrného důchodu. Část mimořádného příplatku bude pevná, část bude procentní. Na mimořádný příplatek, by byl nárok od června do konce roku. Vysoká inflace se pak standardně zohlední při řádné valorizaci od ledna.

Nárok na výchovné za dítě (příplatek 500 Kč k důchodu) v roce 2024

V roce 2024, bude i nadále nárok na příplatek k důchodu za vychované dítě (děti). Jeden z rodičů, má nárok na příplatek 500 Kč, za každé vychované dítě (maximálně ale 1500 Kč). Na podmínkách pro nárok na výchovné, se v roce 2024 nic nemění.

Plánuje se ale, že tento mimořádný příplatek časem skončí. Změna by se zřejmě netýkala současných důchodců (kteří již získali nárok na tento příplatek k důchodu).

Pro nové důchodce, se připravují změny, jako společný vyměřovací základ manželů pro důchod, odlišný zápočet doby (vyměřovacího základu) během péče o dítě, apod. Nově by měla být péče o dítě (a tím i nižší důchod) kompenzována jinak.

Podobné změny, ale začnou platit až v budoucnu (zřejmě až někdy v roce 2025-26, a zřejmě se budou týkat jenom nových důchodců).

Změna podmínek pro nárok na předčasný důchod v roce 2024

Společně s novými podmínkami pro valorizace důchodů, se schvalují i nové podmínky pro předčasné důchody. Část změn, by mohla začít platit už na podzim 2023, další pak v roce 2024 (změny ale nejsou definitivně schváleny, a jsou možné změny).

Změny u předčasných důchodů:

 • Na předčasný důchod bude nárok jenom 3 roky před řádným termínem
 • Pro nárok na předčasný důchod, bude nutné odpracovat minimálně 40 roků
 • Předčasné důchody budou nižší (důchod se bude snižovat o 1,5% za každých 90 dní, o které se jde dříve do důchodu
 • Předčasné důchody se nebudou valorizovat (zvyšovaly by se až po dosažení řádného důchodového věku)
 • Nové podmínky by mohly platit už od září 2023 (pokud se změna stihne schválit, a pokud se nic zásadního nezmění; výjimkou je prodloužení odpracované doby na 40 roků, která by platila až od druhé poloviny roku 2024)

Podle nových podmínek, se předčasné důchody přestanou vyplácet. Resp. už nyní to obvykle nebyla žádná „výhra“ (výjimkou byl rok 2022, kdy mohl vycházet předčasný důchod vyšší, než řádný důchod v následujícím roce). Nově ale budou předčasné důchody ještě nižší, a nárok na ně bude mít jen poměrně málo lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *