Výpočet příspěvek na bydlení 2020 (online kalkulačka)

Tato online kalkulačka slouží pro výpočet nároku na příspěvek na bydlení. Můžete si sami spočítat, zda máte nárok na přídavky a v jaké výši byste je v roce 2020 mohli dostat. Dozvíte se, jaké jsou podmínky.

Příspěvek na bydlení je sociální dávka, která umožňuje potřebným lidem, zaplatit podstatnou část nákladů na bydlení. Nárok na tyto přídavky mají lidé, kteří mají nižší příjmy a/nebo vyššími náklady na bydlení. Maximální výše příspěvku je stanovena normativními náklady. Záleží na počtu osob, velikosti města nebo typu bydlení.

V následující kalkulačce, pro výpočet příspěvku na bydlení v roce 2020, si můžete spočítat, zda máte nárok na tuto sociální dávku a kolik byste mohli dostat. Od 1. 4. 2020 se zvýšilo životní minimum, což má vliv na různé sociální dávky. Podíváme se, jaké podmínky musí být splněny, aby vám Úřad práce schválil přídavky na bydlení.

Kalkulačka: Výpočet přídavky na bydlení v roce 2020

Kalkulačka přídavky na bydlení 2020
Počet dospělých osob v bytě
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí do 15 roků
Počet dětí do 26 roků
Průměrný čistý měsíční příjem
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte průměrný čistý měsíční příjem rodiny (všech osob ve společné domácnosti). Jako příjem se počítají především příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. A dále pak příjmy jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, přídavky na děti, výživné nebo alimenty. Zadávají se průměrné příjmy za kalendářní čtvrtletí.
Celkové měsíční náklady na bydlení
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte celkové průměrné měsíční náklady na bydlení. Ty zahrnují nájemné (u nájemních bytů), částka za elektřinu, částka za plyn, částka za vodu, za odvoz odpadů, náklady na vytápění. Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Druh bydlení
Velikost obce / města
Výpočet

Jaké jsou podmínky pro nárok na přídavky na bydlení v roce 2020

Posuzování nároku na příspěvek na bydlení, je oproti jiným sociálním dávkám poměrně složité. Do hry vstupuje více různých faktorů. Pokusíme se to ale zjednodušit.

Abyste měli nárok na příspěvek na bydlení, pak musí být splněny tyto základní podmínky:

  • Musíte mít v bytě trvalé bydliště (bez něj není možné žádat o příspěvek)
  • Musíte mít platnou nájemní smlouvu nebo být majitel bytu (v osobním nebo družstevním vlastnictví)
  • Váš průměrný čistý měsíční příjem nesmí být velký (V Praze 35% vašeho příjmu, jinde 30% vašeho příjmu, nesmí být vyšší než normativní náklady na bydlení)
  • Musíte doložit skutečně zaplacené náklady na bydlení (a ty by neměli překročit normativní náklady na bydlení, resp. příspěvek je pouze do této výše)

Kdy vzniká nárok na příspěvek na bydlení

Nárok na příspěvek na bydlení vám nemusí vzniknout hned při stěhování do nového bytu. U této sociální dávky je nutné doložit náklady na bydlení za poslední 3 měsíce. Pokud se nastěhujete do nového bytu, tak si musíte nejprve vyřídit trvalé bydliště (to pár dní trvá). A pak můžete zajít na Úřad práce a podat si žádost. Je ale nutné mít doklady o zaplaceném nájmu v novém bytě.

Častým problémem je třeba i to, že po nastěhování do nového bytu musíte zaplatit kauci. Na tu se ale příspěvek na bydlení nevztahuje.

Nárok na příspěvek na bydlení vám také nemusí vzniknout ve chvíli, kdy se vám sníží příjem. Třeba když dostanete výpověď. Tím se vám sice podstatně sníží příjem (podpora v nezaměstnanosti je maximálně 65% platu). U přídavků na bydlení se ale dokládá příjem za předchozí tři měsíce. Takže může nějakou dobu trvat, než se výpadek příjmu ze zaměstnání projeví.

Příspěvek na bydlení v tomto ohledu není příliš flexibilní sociální dávka. Pokud se dostanete do nějaké finanční nouze, pak jsou zde spíše dávky pomoci ve hmotné nouzi.

Normativní náklady na bydlení v roce 2020

Pro jednotlivé typy bydlení, počet osob a velikost města/obce jsou určeny normativní náklady na bydlení. Ty se stanovují vždy na začátku roku (od 1. 1. 2020) a platí po celý rok. Normativní náklady na bydlení mají dvojí funkci:

  • Příspěvek na bydlení může být vyplacen maximálně do výše normativních nákladů – takže i když zaplatíte hodně vysoký nájem, od státu nedostanete víc, než jsou normativní náklady
  • Výše vašeho průměrného příjmu se posuzuje ve vztahu k normativním nákladům. Nárok na příspěvek je, pouze pokud je váš příjem nižší, než normativní náklady (resp. 30% nebo 35% z vašeho příjmu je méně než normativní náklady)

Pokud vás zajímají konkrétní normativní náklady po vaše město, velikost obce, typ bydlení, nebo počet osob – tak se podívejte na podrobnou tabulku normativních nákladů.

Z jaké příjmu se vypočítá nárok na příspěvek na bydlení

U příspěvku na bydlení se započítávají všechny čisté příjmy všech osob, které mají v bytě trvalé bydliště. Jedná se hlavně o příjmy, jako je čistá výplata ze zaměstnání, nemocenské dávky během pracovní neschopnosti, podpora v nezaměstnanosti, mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), rodičovská (rodičovský příspěvek), přídavky na dítě, invalidní nebo starobní důchod, dávky pěstounské péče nebo i další příjmy

Co se počítá do nákladů na bydlení

Mezi náklady na bydlení se započítají jen uhrazené výdaje. Musíte být schopni předložit zaplacené složenky, SIPO nebo výpis z účtu, kde budou vidět odchozí platby.

Mezi náklady na bydlení patří hlavně: zaplacený nájem, platby za elektřinu, vodu nebo plyn, platby za teplo/topení. Také náklady na úklid společných prostor, odvoz odpadu, provoz výtahu apod.

Mezi náklady na bydlení nepatří – zaplacená kauce při pronájmu bytu, splátky hypotéky nebo úvěru na bydlení, platby do fondu oprav, náklady na opravy/údržbu bytu, poplatky za pevnou telefonní linku, internet nebo kabelovou televizi apod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *