Kalkulačka: Výpočet nemocenské od zaměstnavatele 2020

Během prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti dostáváte náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Ta je ve výši 60% z průměrné (redukované) hodinové mzdy. Od 15 dne na neschopence, máte nárok na nemocenské dávky. V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik dostanete v roce 2020.

Pokud jste zaměstnáni a onemocníte, nebo se vám stane nějaký úraz a budete v dočasné pracovní neschopnosti, pak máte nárok na nemocenské dávky. Za prvních 14 dní dostáváte nemocenskou od zaměstnavatele. Od 15 dne na neschopence pak dostáváte nemocenské dávky od ČSSZ.

Nemocenská za prvních 14 dní – náhrady mzdy od zaměstnavatele 2020

Během prvních 14 dnů na neschopence, mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Náhrada mzdy za prvních 14 dní, se vyplácí pouze za skutečně neodpracované směny.

V roce 2019 začalo opět platit, že nemocenská se platí již od prvního dne (do té doby jste byli první 3 dny na neschopence „zadarmo“).

Pro výpočet nemocenské od zaměstnavatele, za prvních 14 dní na neschopence, je rozhodující vaše průměrná hodinová mzda za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Kalkulačka: Výpočet nemocenské za prvních 14 dní 2020

Kalkulačka náhrada mzdy 2020
Průměrná hodinová mzda

Počet hodin hodin pracovní neschopnosti
pro náhradu mzdy od 1 dne (*)

Výpočet

(*) Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti za pracovní dny a za placené svátky. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel od 1 dne pracovní neschopnosti, resp. od 1 neodpracované hodiny (směny).

Kolik je nemocenská za prvních 14 dní na neschopence?

Náhrada mzdy od zaměstnavatele, za prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti, je ve výši 60% z redukované hodinové mzdy (průměrný výdělek za předchozí kalendářní čtvrtletí).

Během prvních 14 dní dostáváte zaplaceny skutečně neodpracované hodiny. Pokud máte rovnoměrně rozloženou pracovní dobu, pak by to mohlo dělat 80 hodin za prvních 14 dní.

Nemusí to ale platit vždy. Záleží i na tom, kdy konkrétně je neschopenka zahájena. U zaměstnanců s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou, pak může být počet „zameškaných“ hodin jiný.

Výpočet náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele 2020

Pro výpočet nemocenské za prvních 14 dní, je rozhodující průměrná hodinová mzda, za předchozí čtvrtletí:

  • Průměrný hodinový výdělek se redukuje (viz dále)
  • Pokud v zaměstnání pracujete kratší dobu, pak se to může vypočítat z této kratší doby
  • Pokud pracujete jen velmi krátkou dobu, nemáte odpracováno ani 21 směn, pak se pro výpočet používá tzv. „pravděpodobný výdělek“

Průměrný hodinový výdělek se redukuje – tj. od určité výše hodinové mzdy se započítá jen část. Od 1. 1. 2020 platí tyto redukční hranice:

  • Do 203,35 Kč/hodina se započítá 90%
  • Do 304,85 Kč/hodina se započítá 60%
  • Do 609,70 Kč/hodina se započítá 30%
  • Vše nad 609,70 Kč se již nijak dále neprojeví

Výsledná částka (redukovaný hodinový výdělek), se pak použije pro výpočet náhrady mzdy. Ta je ve výši 60%.

Nemocenské dávky od 15 dne pracovní neschopnosti

Pokud vaše neschopenka trvá delší dobu, než 14 dní, tak od 15 dne máte nárok na nemocenské dávky. Ty vyplácí ČSSZ.

Nemocenské dávky od 15 dne, se vyplácí za každý kalendářní den (včetně víkendů a státních svátků).

Nemocenské dávky se vypočítají na základě hrubé mzdy. Tj. na základě příjmů za posledních 12 měsíců (v daném zaměstnání) se vypočítá denní vyměřovací základ. Ten se obdobným způsobem redukuje, a vy pak dostáváte 60 – 72%:

  • Od 15 do 30 dne je to 60%
  • Od 31 do 60 dne je to 66%
  • Od 61 dne je to 72%

Maximální doba na neschopence může být až 380 dní. V některých případech pak může být neschopenka (nárok na nemocenské dávky) prodloužena o dalších až 350 dní.

Nárok na nemocenskou během zkušební doby

Na placenou neschopenku (náhradu mzdy od zaměstnavatele a nemocenské dávky), je nárok i během zkušební doby. Nemocenské pojištění zaměstnance vzniká hned prvním dnem zaměstnání.

Pokud tedy onemocníte třeba po týdnu v novém zaměstnání, máte nárok na placenou neschopenku stejně, jako jakýkoliv jiný zaměstnanec.

Pokud ale onemocníte ve zkušební době, je zde jeden rozdíl. Zatímco zaměstnanec s pracovní smlouvou na dobu neurčitou, nemůže být propuštěn (během dočasné pracovní neschopnosti), u zkušební doby je to jiné.

U zkušební doby vás zaměstnavatel nesmí propustit pouze během prvních 14 dní. Poté může být pracovní poměr ve zkušební době ukončen. Na pokračování neschopenky a nárok na nemocenské dávky, to ale nemá vliv.

Kontrola a vycházky během neschopenky

Pokud jste na neschopence, pak máte povinnost dodržovat léčebný režim (pokyny vašeho lékaře) a také vycházky (pokud je máte povoleny).

Během prvních 14 dní může kontroly vycházek a dodržování léčebného režimu, provádět i zaměstnavatel (nebo jím pověřená osoba). Po celou dobu neschopenky pak může kontroly provádět ČSSZ.

Maximální vycházky, které vám lékař může povolit, jsou 6 hodin v době od 7:00 do 19:00. Víc mu zákon nedovoluje (kromě specifických výjimek). Vycházky je nutné dodržovat i o víkendu. Kontrola může přijít kdykoliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *