Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 4. 2020

V roce 2020 dochází k několika změnám, ve způsobu výpočtu exekuce mzdu. Díky 3 různým úpravám se bude postupně zvyšovat základní nezabavitelná částka, a lidem s exekucí tak bude muset zůstat více peněz.

V roce 2020 dochází k několika změnám, ve způsobu výpočtu exekuce mzdu. Díky 3 různým úpravám se bude postupně zvyšovat základní nezabavitelná částka, a lidem s exekucí tak bude muset zůstat více peněz.

V následující kalkulačce, si můžete snadno spočítat, kolik peněz by vám mělo zůstat v případě exekuce na mzdu od 1. 4. 2020.

Kalkulačka pro výpočet exekuce od dubna 2020

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.4.2020
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Jak se mění výpočet exekuce na mzdu v roce 2020?

V roce 2020 proběhnou 3 změny:

 • Od 1. 1. 2020 se zvyšují náklady na bydlení – díky tomu se základní nezabavitelná částka zvyšuje o 179 pro dlužníka a 45 Kč za každé dítě nebo za manželku
 • Od 1. 4. 2020 se zvyšuje životní minimum – díky tomu se základní nezabavitelná částka zvyšuje o dalších 300 Kč za dlužníka a dalších 75 Kč za dítě nebo za manželku
 • Od 1. 7. 2020 proběhne ještě změna, kdy se změní výpočet nezabavitelné částky a díky tomu se nezabavitelné minimum navýší o dalších 864 Kč pro dlužníka nebo pro manželku

Výpočet exekuce ze mzdy v dubnu 2020

V dubnu se tedy většině lidí s exekucí poprvé projeví zvýšení životního minima. Částka, která jim zbyde po provedení exekuce, by měla být vyšší (a exekutor dostane o něco méně)

Postup při výpočtu exekuce je následující:

Nejprve se spočítá čistá mzda. Z hrubého příjmu se odčtou zákonem stanovené odvody, jako je sociální nebo zdravotní pojištění a daně.

Od čisté mzdy se dále odečte nezabavitelné minimum:

 • Za zaměstnance se odečítá nezabavitelná částka 6 908 Kč
 • Za každé dítě nebo manželku se odčítá 1 727 Kč.

To co zbyde z čisté mzdy, po odečtení nezabavitelné částky, se rozdělí na třetiny. V případě že by zbytek mzdy byl vyšší než 20 724 Kč, pak se na třetiny rozdělí pouze částka 20 724 Kč.

 • První třetina je určena na úhradu přednostních pohledávek (viz níže, co jsou přednostní pohledávky). Pokud zaměstnanec nemá přednostní pohledávky, tak mu tato třetina zbude
 • Druhá třetina se použije na úhradu nepřednostní exekuce (viz níže, co jsou nepřednostní exekuce). Pokud by zaměstnanec měl i nějaké přednostní exekuce a ty nebyl plně uhrazeny z první třetiny, tak se používá i druhá třetina
 • Třetí třetina zůstává zaměstnanci

Kolik mi zůstane při exekuci na mzdu od 1. 4. 2020?

V případě exekučních srážek každému zaměstnanci tedy zůstane:

 • Základní nezabavitelná částka (6 908 Kč + 1727 Kč za každé dítě/manželku)
 • Jedna nebo dvě třetiny ze zbytku mzdy (maximálně ale 6 908 Kč nebo 13 816 Kč)

Zbytek mzdy je zabaven na úhradu exekuce.

Co jsou to přednostní a nepřednostní exekuce?

Při provádění exekuce na mzdu jsou rozlišovány dva druhy exekucí:

 • Přednostní pohledávky = ty je možné uspokojovat i z první třetiny zbytku mzdy. Patří sem především dluhy na výživném (alimenty), dluhy vůči státu (sociální, zdravotní pojištění, daně apod.), náhrada škody způsobená trestným činem, neoprávněně čerpané sociální dávky a jiné
 • Nepřednostní pohledávky = uspokojovat pouze z druhé třetiny mzdy. Patří sem různé „obyčejné“ dluhy – nedoplatky za služby (voda, elektřina, plyn, telefon, internet atd.), nesplacené úvěry (půjčky, hypotéky, kreditní karty), nezaplacení pokuty v MHD atd.

Jaké jsou srážky ze mzdy při insolvenci?

V případě, že je někdo v insolvenci, a jsou u něj prováděny srážky ze mzdy, pak je postup výpočtu insolvenčních srážek stejný, jako při výpočtu exekuce na mzdu. V případě insolvence se dlužníkovi strhává vše, co je plně zabavitelnou částkou a dále první a druhá třetina zbytku mzdy. Při insolvenci tedy zůstává stejné množství peněz, jako při exekuci na přednostní pohledávku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *