Kalkulačka doplatek do životního minima (příspěvek na živobytí) 2024

Pokud nemáte žádné příjmy, nebo jsou jen nedostatečné (k zajištění základních životních potřeb), pak můžete mít nárok na dávky hmotné nouze. Je to hlavně příspěvek na živobytí (doplatek do životního minima). Jeho výše se vypočítá na základě toho, jaké je životní nebo existenční minimum.

Pokud budete bez příjmu (nebo mít jen velmi nízké příjmy), pak můžete mít nárok na sociální dávky hmotné nouze. Ty jsou určeny právě pro lidi bez příjmu. Mezi hlavní dvě dávky hmotné nouze, patří příspěvek na živobytí (doplatek do životního minima) a doplatek na bydlení. Kromě toho, jsou ještě i další, jednorázové dávky hmotné nouze.

V následující kalkulačce, si můžete spočítat, zda máte nárok na dávku hmotné nouze – doplatek do životního minima.

Změna u příspěvku na živobytí během roku 2024

Během roku 2024, se bude projednávat změna u sociálních dávek. Ministerstvo práce a sociálních věcí, bude navrhovat sloučení několika sociálních dávek.

Podle předběžných informací, by mělo dojít ke sloučení těchto sociálních dávek:

  • příspěvek na živobytí
  • doplatek na bydlení
  • příspěvek na bydlení
  • přídavky na dítě

Nově by byl nárok pouze na jednu sociální dávku, která by zohledňovala nejenom příjmy, ale i celkovou majetkovou situaci (podmínky by se lišily u rodin s příjmy do 1,3 násobku životního minima). U této nové dávky, by také bylo zohledněno, zda žadatel vykonává nějakou práci (či jiným způsobem usiluje o zvýšení svého příjmu).

Podmínky pro sloučení sociálních dávek, se budou řešit během roku 2024 – ke změně by zřejmě došlo od začátku roku 2025.

Kalkulačka: Výpočet doplatku do životního minima ve hmotné nouzi 2024

Příspěvek na živobytí, spadá pod dávky hmotné nouze. U těchto sociálních dávek, se posuzuje celková sociální a majetková situace žadatele (individuální posouzení). Výpočet nároku na příspěvek na živobytí v této kalkulačce, je tedy nutné brát pouze jako orientační výpočet. Při posuzování konkrétní žádosti o příspěvek na Úřadu práce, hrají roli i další faktory.

Kalkulačka příspěvek na živobytí 2024
Informace o osobách
Počet dospělých osob
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí 6 - 15 roků
Počet dětí 15 - 26 roků
Informace o bydlišti
Bydlíte v Praze?
Informace o příjmech
průměrné čisté příjmy za poslední 3 měsíce, součet za všechny osoby)
Čistá měsíční mzda
nebo příjmy z podnikání

Podpora v nezaměstnanosti
nebo podpora při rekvalifikaci

Nemocenská
nebo náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci
nebo ošetřovné nebo PPM

Sociální dávky
rodičovský příspěvek, přídavky na dítě

Výživné
nebo příspěvek na výživu neprovdané matce

Důchod

Ostatní příjmy

Výpočet

UPOZORNĚNÍ: Výpočet příspěvku na živobytí je pouze orientační. Jako částka živobytí se v kalkulačce počítá životní minimum jednotlivce pro dospělé osoby a životní minimum dítěte pro děti. Ve skutečnosti je ale celý výpočet komplexnější. Z Různých důvodů může být částka životního minima snížena na existenční minimum. Částka pak může být i zvýšena např. z důvodu nutnosti dietního stravování. Přesné informace o nároku vám sdělí na Úřadu práce.

Kdo má nárok na dávky hmotné nouze v roce 2024?

Nárok na pomoc ve hmotné nouzi má ten, kdo má nedostatečné příjmy (na pokrytí všech nezbytných životních potřeb). U dávek hmotné nouze se ale nehodnotí jenom výše příjmu, ale posuzují se celkové sociální a majetkové poměry.

Mimo jiné se hodnotí i to, zda se aktivně snažíte o zlepšení své finanční situace. Třeba už jen tím, že se necháte zaevidovat na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání.

Nárok na pomoc ve hmotné nouzi není ten kdo:

  • Neprojevuje snahu zvýšit svůj příjem vlastní aktivitou
  • Není v zaměstnání, nepodniká a ani si nehledá novou práci (není na Úřadu práce)
  • Ten kdo odmítne práci nabídnutou Úřadem práce
  • Pokud nemáte nárok na nemocenské dávky, protože jste si úraz způsobili úmyslně
  • Pokud jste v pracovní neschopnosti a nemáte nárok na nemocenskou, protože jste si jako OSVČ neplatili nemocenské pojištění
  • Ten kdo neposílá dítě do školy (neplní povinnou školní docházku)
  • Ten kdo je ve výkonu trestu odnětí svobody

Kolik je příspěvek na živobytí (doplatek do životního minima) v roce 2024?

Výpočet doplatku do životního minima, je trochu složitější:

  • Nejprve je nutné stanovit částku na živobytí – ta vychází z toho, jaké je životní nebo existenční minimum. Částka na živobytí zpravidla odpovídá životnímu minimum, někdy je ale snížena na existenční minimum. Jindy může být naopak zvýšena (například pokud máte od lékaře nařízeno dietní stravování)
  • Dále se hodnotí výše příjmu (všech osob ve společné domácnosti). Z některých příjmů se započítává jenom část. Například u výplaty nebo z důchodu (starobního, invalidního, apod.), je to jen 70% čisté mzdy. Z podpory v nezaměstnanosti nebo z nemocenské se započítá jen 80% příjmu. Ze sociálních dávek se započítá 100%. Díky tomu mají na hmotnou nouzi nárok i lidí co pracují a mají vyšší příjem než ti, kdo žijí jen ze sociálních dávek
  • Od příjmu se odečítají náklady na bydlení – ty se určí jako 30% z příjmu

Výše doplatku do životního minima, je vypočítána jako rozdíl mezi částkou na živobytí (všech osob ve společné domácnosti), a mezi tím jaké máte příjmy (snížené o náklady na bydlení).

Příspěvek na živobytí tak může být od několika stokorun až po několik tisíc korun. Pokud by někdo žil úplně sám a byl úplně bez příjmu, pak by jeho životní minimum bylo 4 860 Kč a on by mohl mít nárok na celou tuto částku ( v určitých případech, se ale namísto životního minima, použije existenční minimum, což je aktuálně 3 130 Kč).

Kolik je životní a existenční minimum v roce 2024?

Životní a existenční minimum se v roce 2024 nemění (poslední zvýšení bylo od 1. 1. 2023):

  • Životní minimum pro jednotlivce je v roce 2024 ve výši 4860 Kč
  • Existenční minimum pro jednotlivce je v roce 2024 ve výši 3130 Kč

Podobně se v roce 2024, nemění ani částky životního minima, které se používají pro výpočet pro rodinu:

  • Životní minimum první dospělé osoby = 4470 Kč
  • Životní minimum druhé a další dospělé osoby = 4040 Kč
  • Životní minimum pro dítě do 6 roků = 2480 Kč
  • Životní minimum pro dítě od 6 do 15 roků = 3050 Kč
  • Životní minimum pro dítě od 15 do 26 roků = 3490 Kč

Kde se vyřizuje doplatek do životního minima?

Příspěvek na živobytí, se podobně jako i další sociální dávky, vyřizuje na Úřadu práce. Pro jeho získání budete potřebovat doložit několik různých formulářů, dokumentů a potvrzení.

Musíte vyplnit formulář s žádostí o příspěvek na živobytí. K této žádosti se pak dokládají osobní doklady všech osob, které jsou v žádosti uvedeny (občanka nebo rodný list).

Musíte také doložit výši příjmu (formulář doklad o výši čtvrtletního nebo měsíčního příjmu). Pokud máte zaměstnání, pak vám ho musí potvrdit zaměstnavatel.

Mohou být potřeba i další doklady a formuláře. U dětí to může být potvrzení o studiu. Dokládají se i celkové majetkové poměry. To, kde bydlíte a jaké máte náklady na bydlení. Nebo třeba i potvrzení od lékaře (například pokud máte nařízeno dietní stravování).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *