Kalkulačka: Kolik je podpora v nezaměstnanosti na Úřadu práce
Zajímalo by vás, kolik je podpora v nezaměstnanosti a z čeho se počítá? Jaká je maximální podpora a jak dlouho byste ji mohli dostávat? Nebo jestli si můžete jako nezaměstnaní na Úřadu práce něco přivydělat? A kolik by to mohlo být? Poradíme vám.
Podpora v nezaměstnanosti v roce 2023
Od 1. 1. 2023 se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti o cca 1300 Kč – nově můžete na Úřadu práce dostat až 22 798 Kč (při rekvalifikaci je to až 25 549 Kč).
Od ledna 2023, se zvyšuje i možný přivýdělek na Úřadu práce na 8 650 Kč.
Viz: Kalkulačka pro výpočet podpory v nezaměstnanosti od 1. 1. 2023
V následující kalkulačce pro výpočet výše podpory si můžete vypočítat, kolik by byla vaše podpora při skončení zaměstnání v roce 2021. Podíváme se i na to, jaké jsou podmínky, a co všechno byste o podpoře měli vědět.
Výpočet – podpora v nezaměstnanosti od 1. 1. 2021
Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2021?
Podpora v nezaměstnanosti se počítá na základě vašeho příjmu. Takže výše podpory je pro každého nezaměstnaného jiná. Záleží především na tom, jaká byla vaše čistá mzda v posledním zaměstnání. Současně ale platí, že jsou stanoveny určité maximální hranice:
- Maximální podpora v nezaměstnanosti 2021 = 20 075 Kč
- Maximální podpora při rekvalifikaci 2021 = 22 498 Kč
Pokud tedy máte vysokou čistou průměrnou mzdu, tak se při výpočtu vaší podpory v nezaměstnanosti narazí právě na tento „strop“. Vaše podpora tedy nemůže být vyšší než výše uvedená maximální částka. Co se týká minimální podpory v nezaměstnanosti, tak žádná minimální podpora není stanovena. Vychází se pouze z vašeho příjmu. Když je příjem nízký, je nízká i podpora.
Kdo má nárok na podporu 2021?
Na podporu v nezaměstnanosti má nárok každý nezaměstnaný, který splní zákonem stanovené podmínky. Hlavní podmínkou pro nárok na podporu je to, že v posledních dvou letech jste „pracovali“ nejméně po dobu 12 kalendářních měsíců.
V praxi se nemusí nutně jednat o výkon nějakého zaměstnání (podnikání). O nároku rozhoduje to, jestli jste byli alespoň 12 měsíců účastníkem důchodového pojištění. Započítává se tedy i tzv. náhradní doba důchodového pojištění. Sem spadá i například péče o dítě (mateřská nebo rodičovská dovolená apod.)
Jak dlouho budu dostávat podporu v roce 2021
To, jak dlouho budete dostávat podporu, se v roce 2021 nijak nemění. Délka vyplácení podpory je odstupňována podle věku žadatele. Podle toho, kolik vám je, se odvíjí to, jak dlouho budete podporu dostávat:
- 5 měsíců pokud je vám do 50 roků
- 8 měsíců pokud je vám od 50 roků do 55 roků
- 11 měsíců pokud je vám nad 55 roků
Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti na Úřadu práce?
Podpora v nezaměstnanosti se zpravidla počítá z vašeho příjmu v posledním zaměstnání. Pokud je to možné, výpočet se provede na základě vaší průměrné čisté mzdy v posledním ukončeném čtvrtletí v posledním zaměstnání.
Pokud byste tedy byli nezaměstnaní v průběhu června 2021 a žádali si o podporu, její výše se bude počítat na základě průměrného příjmu za leden až březen 2021. Pokud byste ukončili pracovní poměr až v červenci 2021, výše podpory by se počítala z příjmu za duben až červen 2021.
Pokud není možné spočítat průměrný příjem za poslední kalendářní čtvrtletí, vypočítá se takzvaný pravděpodobný výdělek. Tedy kolik peněz byste si vydělali, pokud byste v rozhodném období pracovali.
Pokud vůbec není možné spočítat průměrný příjem (týká se třeba žen, které o podporu žádají po skončení mateřské nebo rodičovské dovolené), pak se vychází z průměrné mzdy v ČR v předchozím roce.
Průměrná mzda v ČR v roce 2019 za 1 až 3 čtvrtletí byla 34 611 Kč. Podpora by se pak počítala jako 15% z této průměrné mzdy za první dva měsíce, 12% za druhé dva měsíce a 11% za zbytek doby, po kterou máte (podle věku) nárok na podporu.
Týká se to například podpory v nezaměstnanosti po rodičovské, nebo po dlouhodobější nemocenské. V roce 2021, tato minimální podpory vychází na:
- 5 192 Kč za první dva měsíce
- 4 154 Kč za druhé dva měsíce
- 3 808 Kč za zbylé měsíce
Do kolika dní se mám hlásit na Úřadu práce?
V žádném zákoně není stanovena povinnost, že byste po skončení zaměstnání museli chodit na Úřad práce. Je to vaše „dobrovolné“ rozhodnutí, jestli chcete zajít na ÚP a požádat si o podporu.
Pokud se chcete hlásit na Úřadu práce a žádat si o podporu, pak byste tam měli zajít do 3 pracovních dní. V tom případě se pak výše podpory počítá z posledního zaměstnání. Pokud na Úřad práce přijdete později, o nárok na podporu nepřicházíte. Můžete se ale stát, že se vám už podpora nebude počítat z posledního zaměstnání, ale třeba právě z průměrné mzdy v ČR, a výsledná podpora pak bude hodně nízká.
Podpora v nezaměstnanosti 2021 a přivýdělek
Pokud jste vedeni na Úřadu práce jako nezaměstnaní a dostáváte podporu, nesmíte mít žádný jiný příjem. Tedy žádné zaměstnání, brigáda, práce na DPP (dohoda o provedení práce) či DPČ (dohoda o pracovní činnosti).
Jakmile ale nemáte nárok na podporu (už skončila nebo nesplňujete podmínky), tak si i jako nezaměstnaní na ÚP můžete přivydělat. Ale maximálně 7600 Kč měsíčně (jedna polovina minimální mzdy, ta je v roce 2021 ve výši 15 200 Kč).
Na Úřadu práce, ale můžete pracovat jen pracovním nebo služebním poměru nebo na DPČ. Práce na DPP se nemůže – to by vás vyřadili z evidence.