Přídavky na dítě 2024 – kdo má nárok na příspěvek a kolik?

V roce 2024, platí pro nárok na dětské přídavky stejné podmínky, jako v předchozím roce (nejsou žádné změny). Kdo měl nárok na přídavky loni, ten by na ně měl mít nárok i v roce 2024. Během roku se bude projednávat reforma sociálních dávek a možné zrušení přídavků na dítě.

Příspěvek na dítě, je jednou ze základních sociálních dávek. Na příspěvek mají nárok všechny nezaopatřené děti z rodin, kde je průměrný čistý měsíční příjem do 3,4 násobku životního minima.

V roce 2023, došlo od začátku roku ke zvýšení dětských přídavků o 200 Kč (stejné zvýšení pro všechny věkové skupiny). Na začátku minulého roku, se současně zvýšilo i životní minimum.

V roce 2024, žádné podobní změny u přídavků na dítě nejsou. Přídavky na dítě se nebudou zvyšovat. A nemění se ani životní minimum. Všechny podmínky, pro nárok na dětské přídavky, zůstávají stejné jako v minulém roce.

Reforma sociálních dávek 2024 – zrušení přídavků na dítě od 1. 1. 2025?

Během roku 2024, bude Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhovat reformu sociálních dávek. Plánuje se zrušení některých dávek – resp. mělo by dojít ke sloučení několika různých sociálních dávek do jedné.

Sloučení by se mělo týkat těchto dávek:

  • příspěvek na bydlení
  • přídavky na dítě
  • příspěvek na živobytí
  • doplatek na bydlení

Po sloučení, by nově byla už jenom jedna sociální dávka. U ní by se hodnotila nejenom výše příjmu, ale i celková majetková situace (například zůstatek na bankovním účtu).

Případné zrušení přídavků na dítě, a vznik nové sociální dávky, ale bude platit nejdříve od začátku roku 2025.

Kalkulačka: Výpočet, kdo má nárok na přídavky na dítě v roce 2024

O nároku na dětské přídavky, rozhoduje životní minimum rodiny (životní minimum všech osob ve společné domácnosti).

Posuzuje se průměrná výše příjmu (průměrný čistý měsíční příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí – viz dále). Pro výpočet hraje roli i věk dětí (výše příspěvku je odstupňována podle věku).

Kalkulačka přídavky na děti 2024
Děti do 6 roků
Děti od 6 do 15 roků roků
Děti od 15 do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 4860 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024

Přídavky na dítě, jsou odstupňovány podle věku dítěte. Roli ale hraje i to, zda má někdo z rodiny příjem ze zaměstnání (nebo z podnikání, nebo některé jiné příjmy).

Základní přídavky na dítě 2024

Nárok na základní částku, mají všechny děti z rodin, kde je splněna podmínka průměrného měsíčního příjmu do 3,4 násobku životního minima.

  • Dítě do 6 roků = 830 Kč měsíčně
  • Dítě od 6 do 15 roků = 970 Kč měsíčně
  • Dítě do 26 roků = 1 080 Kč měsíčně

Zvýšené přídavky na dítě 2024

V některých případech, mohou být přídavky na dítě vyšší o 500 Kč. A to v případě, že alespoň jeden člen rodiny (alespoň jedna osoba ve společné domácnosti), má příjem alespoň 4860 Kč měsíčně ze zaměstnání (včetně DPP nebo DPČ), nebo z důchodu, z nemocenské, z mateřské, z rodičovské, z podpory v nezaměstnanosti nebo z podnikání, apod.

  • Dítě do 6 roků = 1 330 Kč měsíčně
  • Dítě od 6 do 15 roků = 1 470 Kč měsíčně
  • Dítě do 26 roků = 1 580 Kč měsíčně

Kdo má nárok na dětské přídavky v roce 2024?

Základní podmínky, pro nárok na dětské přídavky, se v roce 2024, nijak nemění. Nemění se ani životní minimum a nezvyšují se ani samotné přídavky.

Na přídavky mají nárok nezaopatřené děti:

  • Děti do 15 roků
  • Starší děti až do 26 roků, pokud studují (odborná, střední, vysoká, vyšší odborná škola, apod.), nebo pokud jsou nezaopatřené i z jiných důvodu (zdravotní důvody, apod.)
  • Nezaopatřenost dítěte, je nutné pravidelně dokládat (např. potvrzením o studiu, apod.)

Na přídavky je nárok při nižším průměrném příjmu v rodině:

  • Průměrný čistý měsíční příjem rodiny musí být do 3,4 násobku životního minima
  • Posuzují se příjmy všech osob a skoro všechny příjmy (viz dále)
  • Příjmy se dokládají nejenom při první žádosti, ale následně každé 3 měsíce (v každém čtvrtletí)
  • Příjmy se dokládají za předchozí čtvrtletí (v dubnu za leden až březen, v červenci za duben až červen, … atd.).

Jaké příjmy rozhodují o nároku na přídavky na dítě?

  • Započítají se příjmy všech osob v rodině (ve společné domácnosti)
  • Započítají se čisté příjmy (většinou v měsíci, kdy jsou vyplaceny, ale může to být i jinak)
  • Započítá se výplata ze zaměstnání (včetně příjmu z brigády DPP nebo DPČ)
  • Započítá se příjem z podnikání OSVČ (zohlední se skutečné příjmy, pokud je není možné doložit, tak je to paušální částka 18 900 Kč pro OSVČ hlavní a 8 900 Kč pro OSVČ vedlejší)
  • Započítá se i mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), rodičovská (rodičovský příspěvek), nemocenská (nemocenské dávky), důchod (starobní nebo invalidní), podpora v nezaměstnanosti, apod.
  • Jako příjem se počítá i vrácená daň (daňový přeplatek)
  • Nepočítají se příjmy dítěte (letní brigáda, placená praxe, apod.)
  • Nepočítají se některé sociální dávky (příspěvek na živobytí, příspěvek na bydlení, apod.)

Kde a jak se vyřizují přídavky na dítě?

O příspěvek na dítě si může požádat samotné dítě (pokud je zletilé), nebo o něj žádá zákonný zástupce (při střídavé péči, může o příspěvek žádat jen jeden z rodičů).

Přídavky na dítě, se stejně jako i ostatní sociální dávky, vyřizují na Úřadu práce. O příspěvek je možné požádat poměrně jednoduše jen přes internet:

Pro vyplnění žádosti online, je nutná ověřená elektronická identita (bankovní identita, MojeID, datová schránka, apod.).

Nebo je možné vyplnit i klasické formuláře (viz zde), které se pak na úřad dají poslat poštou, nebo i v elektronické podobě, přes datovou schránku nebo emailem s elektronickým podpisem. Přídavky je pochopitelně možné vyřídit i osobně, přímo na místním Úřadu práce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *