Kalkulačka: Výpočet podpory od Úřadu práce v roce 2024

Od začátku roku 2024 se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti (24 608 Kč) nebo při rekvalifikaci (27 578 Kč). Základní podmínky pro nárok na podporu od Úřadu práce se nemění. Od 1. 1. 2024 platí i změna podmínek pro opakovanou žádost o podporu.

Od začátku roku 2024, se zvyšuje maximální podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Od 1. 1. 2024 je maximální podpora ve výši 24 608 Kč (při rekvalifikace můžete na Úřadu práce dostat až 27 578 Kč). Zvyšuje se i minimální podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemocenské nebo po rodičovské (viz dále).

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

Základní podmínky a výpočet podpory pro nezaměstnané od Úřadu práce, se v roce 2024 nemění.

Podpora v nezaměstnanosti, se i nadále vypočítá z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním zaměstnání:

  • První a druhý měsíc je podpora ve výši 65%
  • Třetí a čtvrtý měsíc je podpora ve výši 50%
  • Zbylé měsíce (jeden až sedm) dostáváte 45%

V některých případech, je ale podpora pro nezaměstnané, jenom 45% po celou dobu. To platí pro situace, kdy ukončíte zaměstnání sami (výpovědí nebo dohodou), bez vážného důvodu.

Vážné důvody, pro ukončení zaměstnání, jsou uvedeny v paragrafu 5, odstavec c, zákon o zaměstnanosti. Mezi vážné důvody patří například péče o dítě do 4 roků, péče o jinou osobou (II. – IV. stupeň zavilosti na pomoci), zdravotní důvody, a jiné.

Kalkulačka: Výpočet podpory pro nezaměstnané od Úřadu práce v roce 2024

Podpora v nezaměstnanosti se počítá z posledního ukončeného zaměstnání. Pokud je poslední ukončenou činností něco jiného (nemocenská, rodičovská, apod.), pak se podpora určí jinak – viz dále.

Pro výpočet podpory, je rozhodující průměrný čistý měsíční výdělek v posledním ukončeném zaměstnání (pozor, průměrný čistý výdělek je něco jiného než průměrná výplata).

Na podporu mají nárok i živnostníci, po skončení nebo přerušení podnikání. U podnikatelů (OSVČ), se podpora v nezaměstnanosti vypočítá jinak (výpočet vychází z vyměřovacího základu).

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Výpočet podpory – z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti?

Hodně lidí se plete v tom, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti. Nejedná se o průměrnou mzdu nebo o průměrnou výplatu.

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, je rozhodující průměrný čistý měsíční výdělek, za poslední ukončení kalendářní čtvrtletí, v posledním ukončeném zaměstnání.

Pokud zaměstnání ukončíte například v květnu 2024, pak se podpora bude počítat na základě příjmu v měsících leden – březen 2024 (poslední předchozí ukončené kalendářní čtvrtletí).

Výpočet vychází z průměrného čistého výdělku. Ten se vypočítá na základě odpracovaných hodin (včetně práce přes čas) a z hrubé mzdy. Do výpočtu průměrného výdělku, nevstupuje například nemocenská, apod.

Průměrný výdělek, se může mírně lišit od toho, kolik je vaše obvyklá průměrná čistá výplata. Postup výpočtu průměrného výdělku, se řídí zákoníkem práce (viz paragraf 351 a dále).

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti v roce 2024?

V roce 2024, se základní podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti nemění:

  • Hlavní podmínkou je minimální „odpracovaná“ doba 12 měsíců za poslední 2 roky

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti se zohledňuje doba účasti na důchodovém pojištění (tj. „odpracovaná“ doba v zaměstnání, doba podnikání jako OSVČ, případně i náhradní doba důchodového pojištění, jako je mateřská, rodičovská, invalidní důchod, dlouhodobá nemocenská, apod.).

Jsou ale i další podmínky, které platí pro konkrétní situace. Při opakované žádosti o podporu v nezaměstnanosti, se posuzuje i to, zda byla předchozí podpora vyčerpána celá nebo ne. A kolik bylo následně „odpracováno“.

Roli hraje i důvod pro ukončení zaměstnání – při hrubém porušení pracovně právních předpisů, nemusí být na podporu nárok vůbec.

Zpřísnění podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti (od roku 2024)

V roce 2024, představila vláda úsporný balíček (zahrnuje daňové změny a důchodovou reformu). Jedna z představených změn, se bude týkat i podpory v nezaměstnanosti.

Vláda avizovala, že bude usilovat o zpřísnění podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Bude se prodlužovat „minimální odpracovaná doba“ (doba účasti na důchodovém pojištění).

Zpřísnění podmínek platí od 1. 1. 2024, a mělo by se týkat především případů, kdy lidé žádají o podporu opakovaně. Pokud byla podpora čerpána někdy během posledních 2 roků:

  • v novém zaměstnání musí být odpracováno minimálně 5 měsíců (nebyla-li předchozí podpora vyčerpána celá)
  • v novém zaměstnání musí být odpracováno minimálně 9 měsíců (byla-li předchozí podpora vyčerpána celá)
  • pokud bude odpracováno méně než 5 měsíců, tak může být nárok jenom na „zbytek“ předchozí podpory

Jak dlouho je nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Doba, po kterou je nárok na podporu od Úřadu práce, se odvíjí od věku nezaměstnané osoby:

  • Do 50 roků je to 5 měsíců
  • Od 50 do 55 roků je to 8 měsíců
  • Nad 55 roků je to 11 měsíců

Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

Podpora v nezaměstnanosti se počítá na základě průměrného čistého měsíčního výdělku. Pokud má někdo vysoký příjem, pak platí následující omezení:

  • Maximální podpora v nezaměstnanosti 2024 = 24 608 Kč měsíčně
  • Maximální podpora při rekvalifikaci 2024 = 27 578 Kč měsíčně

Kolik je minimální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024

Pro podporu v nezaměstnanosti, není stanovena žádná minimální hranice. Pokud by někdo pracoval jen na částečný úvazek, a měl jen nízký měsíční příjem, pak bude i následná podpora v nezaměstnanosti nízká.

Velmi nízkou podporu v nezaměstnanosti, mají i podnikatelé (OSVČ a živnostníci), pokud si platí jen minimální zálohy na sociální pojištění.

Trochu odlišný případ „minimální podpory“ je situace, kdy není předchozí zaměstnání (viz dále).

Kolik je podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemocenské nebo po rodičovské

Na podporu v nezaměstnanosti může být nárok, i když poslední ukončenou činností není zaměstnání. Na podporu je nárok i po skončení rodičovské nebo po skončení dlouhodobé neschopenky.

Pokud ale není možné doložit příjem z posledního zaměstnání (resp. pokud poslední ukončená činnost, byla nějaká „náhradní doba zaměstnání“), pak je podpora jen velmi nízká.

V těchto případech se podpora počítá z průměrné mzdy v ČR:

  • První a druhý měsíc je to 15% z průměrné mzdy = 6 365 Kč měsíčně
  • Druhý a třetí měsíc je to 12% z průměrné mzdy = 5 092 Kč měsíčně
  • Zbytek doby (1 – 7 měsíců) je to 11% z průměrné mzdy = 4 667 Kč měsíčně

Podpora v nezaměstnanosti a nárok na odstupné při výpovědi ze zaměstnání

Od začátku roku 2024, už nemá odstupné vliv, na vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Do konce roku 2023, se výplata podpory odkládala o počet měsíců, za které byl nárok na odstupné. Od 1. 1. 2024 se ale podmínky mění, a odstupné už nebude ovlivňovat nárok na podporu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *