Odložení splátek hypotéky a úvěru během epidemie koronaviru

Splátky je možné během epidemie koronaviru odložit buď do 31. 7. 2020, nebo do 31. 10. 2020. Splátka by se měla odložit od následujícího měsíce.

Parlament definitivně schválil možnost odložení splátek úvěrů a hypotéky, kterou jste si sjednali před 26. 3. 2020. Je to jedno z opatření ke zmírnění následků epidemie koronaviru.

Lidé, kterým se díky epidemii zhoršila finanční situace, mají u banky možnost požádat o odložení splátek. Nemusí nic dokazovat. Stačí si požádat u banky a odkázat se na nový zákon. A banka (nebo i nebankovní společnost) by jim měla vyhovět.

Jaké úvěry a hypotéky je možné odložit?

Odložení splátek se ale netýká všech půjček a úvěrů. Vztahuje se jen na některé.

Jaké splátky je možné odložit:

  • Úvěry a hypotéky sjednané do 26. 3. 2020
  • U hypotéky rozhoduje doba sjednání (ne to, kdy byly skutečně čerpány)
  • Úvěry a hypotéky sjednané u banky nebo i u nebankovní společnosti
  • Odklad je možná pro běžné spotřebitele, pro OSVČ i pro firmy

Odložení splátek se naopak nevztahuje na:

  • Kontokorent
  • Kreditní karty
  • Revolvingové úvěry
  • Operativní leasing
  • Úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu

Kdo může požádat o odložení splátek?

Odklad splátek je určený jak pro běžné spotřebitele, tak i pro OSVČ nebo i firmy. U spotřebitelských i podnikatelských úvěrů jsou obdobné podmínky. Musí se jednat o úvěry sjednané před 26. 3. 2020. Pro hypotéky je podstatné to, kdy byly sjednány, ne to kdy byly čerpány.

Na jak dlouho je možné odložit plátky?

Splátky je možné během epidemie koronaviru odložit buď do 31. 7. 2020, nebo do 31. 10. 2020. Splátka by se měla odložit od následujícího měsíce. Takže pokud si o odklad splátek požádáte ještě do konce dubna 2020, pak se vám odloží už květnová splátka.

Jedná se ale pouze o odklad splátek. Nejsou prominuty, a za dobu odkladu se načítají úroky. Tím, že si během epidemie odložíte splátky úvěru nebo hypotéky, se vám adekvátně prodlouží celková doba splácení.

Jak je to s úroky při odkladu splátek?

Pokud se rozhodnete pro odklad splátek, pak byste měli vědět, že za dobu odkladu se připočítávají úroky. Budete je muset nakonec zaplatit. Pro běžné spotřebitele a OSVČ platí, že úroky, za období odkladu zaplatí až na konci splácení. Pro firmy je to jinak.

Po odkladu byste měli dál pokračovat ve splácení úvěru, jak bylo dojednáno při uzavření smlouvy. Úroky, za dobu dokladu pak doplatí až na konci, poté co bude splacena celá jistina úvěru. To je pro běžné spotřebitele a OSVČ výhodnější. Po skončení odkladu půjde většina jejich splátek na úhradu jistiny a nebude se jim zbytečně zvyšovat to, kolik celkově zaplatí.

Firmy musí platit úroky i během odkladu splátek

U firem je to jiné. Pokud o odklad splátky požádá firma, tak ta musí úroky splácet i po dobu odkladu. Takže firmy se splátek nezbaví ani po dobu odkladu. Jen se jim značně sníží to, kolik musí každý měsíc poslat bance, nebo nebankovní společnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *