Podpora pro OSVČ: Kompenzační bonus a ošetřovné během epidemie 2020

Živnostníci (OSVČ) mají během epidemie nárok na podporu nebo ošetřovné na dítě. Aktuálně si OSVČ může požádat o kompenzační bonus 25 tisíc korun.

Během epidemie koronaviru v roce 2020, patří živnostníci mezi skupiny nejvíce postižené epidemií. Alespoň tedy z ekonomického pohledu. Řada živnostníků (OSVČ) musela na několik týdnů uzavřít provozovny a přerušit podnikání.

Vláda se to snaží kompenzovat, a tak připravila řadu opatření, kterými chce nabídnout podporu pro OSVČ, kteří jsou zasaženi epidemií koronaviru.

Kompenzační bonus 25 tisíc Kč pro OSVČ za březen a duben 2020

Během epidemie mají OSVČ nárok na jednorázovou podporu ve výši 25 tisíc korun. Tento kompenzační bonus je aktuálně vyplácen za období od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020. Za 50 dní může živnostník postižený epidemií dostat 25 tisíc korun (500 Kč za den).

Podmínky pro tuto podporu byly nastaveny velmi jednoduše. Podporu 25 tisíc může získat většina podnikatelů. Výjimku tvoří hlavně zaměstnanci, kteří mají podnikání jako vedlejší příjem k výplatě. Ti, na kompenzační bonus 25 tisíc korun, nárok nemají.

Jinak ale o 25 tisíc korun mohou žádat skoro všichni OSVČ.  Podpora je určena i pro studenty, důchodce nebo ženy na mateřské (rodičovské). Základní podmínky jsou tyto:

  • OSVČ musel být aktivní podnikatel ke 12. 3. 2020
  • OSVČ musel být nějak negativně zasažen epidemií (uzavření provozovny, pokles prodeje, omezení dodávek, být v karanténě nebo se starat o děti)
  • Nárok je i po přerušení podnikání – za jednotlivé dny, kdy byl OSVČ aktivní

O podporu 25 tisíc korun je možné požádat u Finanční správy. Žádost je velmi snadná, stačí vyplnit jednoduchý online formulář a ten pak odeslat třeba emailem.

Podrobný návod, jak požádat o kompenzační bonus, je možné najít zde: Návod, jak požádat o kompenzační bonus 25 tisíc pro OSVČ.

Kompenzační bonus 15 tisíc pro OSVČ za květen a červen

Podle všeho by ale 25 tisíc neměla být jediná podpora pro OSVČ během epidemie. Vláda navrhuje, aby výplata podpory pokračovala i v květnu a v červnu. Minimálně do 8. Června 2020 by ještě měla platit různá omezení v souvislosti s epidemií.

Výše podpory pro OSVČ by měla být stejná. Tedy 500 Kč za každý kalendářní den. Za květen 2020 by živnostník mohl dostat 15 500 Kč. Za červen by to mohly být minimálně 4000 Kč (dohromady tedy dalších 19 500 korun).

Ošetřovné pro OSVČ během epidemie 2020

Během epidemie má také živnostník (OSVČ), který se musí doma starat o dítě (děti), protože jsou zavřené školy, nárok na ošetřovné.

OSVČ sice nemá nárok na klasické ošetřovné (OČR pro zaměstnance), tady se ani během epidemie nic nezaměnilo. Může si ale požádat o dotaci s názvem Ošetřovné od Ministerstva průmyslu a obchodu. Za každý kalendářní den, kdy se živnostník doma stará o děti, může dostat 424 Kč.

  • Ošetřovné pro OSVČ za březen = 8 480 Kč
  • Ošetřovné pro OSVČ za duben = 12 720 Kč
  • Ošetřovné pro OSVČ za květen = 13 144 Kč

Ošetřovné pro OSVČ bude zřejmě i za červen. Pak by to bylo dalších 12 720 Kč. Zatím to totiž vypadá, že některé děti se ve školním roce 2019/2020 do tříd nevrátí vůbec.

Kdo má nárok na ošetřovné pro OSVČ

Podmínky pro OSVČ jsou podobné jako u OČR pro zaměstnance. I OSVČ se musí starat alespoň o jedno dítě do 13 roků, které je doma kvůli zavřené škole/školce z důvodu epidemie. Nebo to může být i starší dítě (do 26 roků), pokud má dítě zdravotní postižení.

Podmínkou nároku na ošetřovné pro OSVČ je nemít žádné dluhy vůči státu. Tedy hlavně je to mít zaplacené sociální, zdravotní pojištění a daně.

Ošetřovné může OSVČ žádat online od Ministerstva průmyslu a obchodu. Podrobný návod, jak požádat o ošetřovné pro OSVČ můžete najít zde: Návod jak požádat o ošetřovné pro OSVČ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *