Výpočet: Peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ 2024
V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik bude peněžitá pomoc v mateřství (mateřská), pro OSVČ v roce 2024. Minimální nemocenské pojištění, se v roce 2024 zvyšuje na 216 Kč měsíčně (minimální vyměřovací základ je 8 000 Kč, nemocenské pojištění se v roce 2024 zvyšuje na 2,7%). Zvyšují se ale redukční hranice, pro výpočet PPM – což může vést ke zvýšení mateřské.
Základní podmínky, při kterých může mít podnikatelka (OSVČ), nárok na mateřskou (PPM), jsou v roce 2024 stejné, jako v předchozích letech.
OSVČ si pro nárok na mateřskou musí platit nemocenské pojištění (minimálně 180 dní za poslední rok před začátkem PPM a současně minimálně 270 dní za poslední dva roky).
Kalkulačka: Výpočet peněžité pomoci v mateřství pro OSVČ 2024
Pro výpočet mateřské u OSVČ je rozhodující vyměřovací základ pro nemocenské pojištění. Ten se dá snadno odvodit od toho, jaké platíte nemocenské pojištění. Nemocenské pojištění pro živnostníky je 2,7 % z vyměřovacího základu. V roce 2024 je minimální nemocenské pojištění 216 Kč měsíčně
nemocenské pojištění od 1. 1. 2024
V roce 2024 je minimální nemocenské pojištění pro živnostníky zvýšeno na 216 Kč měsíčně (zvýšilo se od začátku roku 2024, se zvyšuje i minimální sociální a zdravotní pojištění).
Nemocenské pojištění, si můžete platit i vyšší, než je minimální částka – je zde ale omezení. Nemocenské pojištění, je maximálně 2,7% z vyměřovacího základu. Pokud máte nízký vyměřovací základ (platíte nízké sociální pojištění), pak není možné platit ani vysoké nemocenské pojištění (a nemocenské dávky, včetně PPM, jsou pak jen nízké).
Kolik je minimální mateřská (PPM) pro OSVČ v roce 2024?
I když nic, jako „minimální garantovaná mateřská“ neexistuje, u OSVČ můžeme vycházet z toho, jaké je minimální nemocenské pojištění.
To je v roce 2024, částka 216 Kč měsíčně. To odpovídá minimálnímu vyměřovacímu základu ve výši 8 000 Kč měsíčně. Mateřská (PPM) vypočítaná z tohoto vyměřovacího základu je stejná, jako mateřská u zaměstnance s hrubou mzdou 8 000 Kč měsíčně:
- Denní vyměřovací základ by byl 263,01 Kč
- Redukovaný vyměřovací základ by byl 264 Kč
- Mateřská na 1 den (70% z vyměřovacího základu) = 185 Kč
- Za měsíc (30 dní), by OSVČ dostala mateřskou = 5 550 Kč
- Za celou dob mateřské (28 týdnů, 196 dní) je to 36 260 Kč
Jak je vidět, tak mateřská vypočítaná na základě minimálního nemocenského pojištění, je opravdu jen minimální.
Kdy má OSVČ nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) v roce 2024
Základní podmínkou, aby měl i živnostník nárok na mateřskou, je účast na nemocenském pojištění.
Celková doba účasti na nemocenském pojištění, musí být minimálně 270 kalendářních dní, za poslední dva roky.
Do těchto 270 dní, může být případně započítána i doba v nějakém předchozím zaměstnání. Pokud například OSVČ v posledních dvou letech pracoval jako zaměstnanec, pak byl chvíli nezaměstnaný a pak zahájil podnikání, tak se může započítat i doba účasti na nemocenském pojištění, splněná v posledním zaměstnání.
OSVČ si ale současně musí platit nemocenské pojištění, nejméně 180 dní (za poslední rok před začátkem PPM).
Další nutnou podmínkou pro nárok na mateřskou je to, že v době začátku PPM (což je 6 – 8 týdnů před porodem), je OSVČ stále účastníkem nemocenského pojištění. Nebo že je alespoň v ochranné době. Ta je až 180 dní, od skončení poslední pojištění činnosti (ve které začalo těhotenství).
Rodičovská pro OSVČ v roce 2024
Pokud by OSVČ nesplňovala podmínky pro nárok na mateřskou, pak má určitě nárok na rodičovský příspěvek. Na ten je nárok buď po skončení PPM, nebo po narození dítěte.
Rodičovská je v roce 2024 ve výši 350 000 Kč na jedno dítě, nebo 525 000 Kč na dvojčata (nebo vícerčata).
Na rodičovskou může být nárok až do 3 roků dítěte (nebo dokud není vyčerpaná celá výše uvedená částka).
- Pokud OSVČ neměla nárok na PPM, pak si může zvolit rodičovskou maximálně do 13 000 Kč měsíčně.
- Pokud měla nárok na mateřskou (nebo pokud je v žádosti o rodičovský příspěvek doložen příjem druhého rodiče), pak může být nárok i na vyšší rodičovský příspěvek.
- Maximálně ale na 53 910 Kč měsíčně (a to jen při vysokém příjmu).
Od začátku roku 2024 se rodičovská zvyšuje o 50 000 Kč. Zvýšení rodičovské na 350 000 Kč, se ale týká jenom dětí, které se narodí až od začátku roku 2024. Pro děti narozené do 31. 12. 2023, platí i nadále původní částka – 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata.
Na co má nárok těhotná OSVČ v roce 2024?
Pokud je žena těhotná a podniká jako OSVČ, a platí si nemocenské pojištění, pak má před porodem nárok případně i na nemocenské dávky v souvislosti s rizikovým těhotenstvím. Aby byl nárok na nemocenskou během rizikového těhotenství, musí být nemocenské pojištění placeno alespoň 3 měsíce před začátkem neschopenky.
Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění jen krátce, takže nesplňuje podmínku minimální doby a nemá nárok na PPM, může mít v souvislosti s porodem nárok na nemocenské dávky.
Na ty je nárok v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu, pokud žena nemá nárok na PPM.
Nemocenské dávky (při rizikovém těhotenství, nebo v souvislosti s porodem), se vypočítají běžným způsobem. Je to 60% – 72% z denního vyměřovacího základu (stejně jako u běžné neschopenky).
Sociální dávky pro OSVČ
Po porodu, pak může mít OSVČ nárok na porodné (pokud se jí narodí první nebo druhé dítě, a pokud má nízké příjmy). Po porodu nebo po skončení mateřské, je nárok na rodičovský příspěvek. Může také být nárok na přídavky na dítě.
Jinak může mít i OSVČ, nárok na běžné sociální dávky – jako je například příspěvek na bydlení, nebo třeba dávky hmotné nouze.