Pojištění 2024: Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním
Pokud bychom chtěli jednoduchou odpověď na otázku, jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním, pak je to vcelku jednoduché.
Povinné ručení je povinné ze zákona. Toto pojištění musí mít skoro každé auto (v roce 2024 se mění podmínky, pro která vozidla je povinné pojištění odpovědnosti; existují různé výjimky, ale to teď přeskočíme).
Havarijní pojištění je dobrovolné. Hlavní rozdíl je v tom, že z havarijního pojištění se platí škody i na vašem autě (když nehodu způsobíte vy; pokud je viníkem druhý řidič, tak se škoda na vašem autě platí z jeho povinného ručení).
Nejlevnější povinné ručení a havarijní pojištění 2024
Povinné ručení je povinné, a musí ho mít každé auto (které není vyřazeno z provozu, nebo na které se nevztahuje některá z výjimek).
Od roku 2024, je povinné ručení nově povinné i pro některá další vozidla, jako jsou například některé elektro koloběžky, segway, nebo jiná „vozítka“.
Pokud by vás zajímalo, kde najít nejlevnější nebo nejvýhodnější povinné ručení, pak se můžete podívat na následující srovnání:
Prostřednictvím těchto online srovnávačů pro povinné ručení a havarijní pojištění, je možné ušetřit i 2000 Kč, nebo i více. Sami se můžete podívat, kolik se dá aktuálně ušetřit.
Můžete se podívat i na nejvýhodnější pojištění nemovitosti 2024, a vyřešit tak pojistku pro váš dům, byt nebo celou domácnost (včetně pojištění odpovědnosti za škodu).
Co je to povinné ručení a k čemu je dobré?
Povinné ručení je dáno zákonem (v roce 2024 se mění zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla).
Pokud bychom to hodně zjednodušili, tak aby mohlo auto jezdit po silnici (obecně po veřejné komunikaci), tak musí mít platnou pojistku = povinné ručení. Bez zaplaceného pojištění, hrozí poměrně vysoká pokuta.
Dojde-li pak k nějaké dopravní nehodě, tak se z povinného ručení platí všechny škody. Jak na ostatních autech, tak i na zdraví ostatních účastníků dopraví nehody, tak i na okolním majetku.
V roce 2024, se zvýšil minimální limit pro povinné ručení. Nově je to minimální limit 50 miliónů na škody na vozidlech a dalších 50 miliónů na škody na zdraví (platí od 1. 4. 2024).
Pokud by nějaké auto nemělo sjednáno povinné ručení, tak případnou škodu zaplatí ČKP (Česká kancelář pojistitelů) ze svého garančního fondu. A škodu pak bude vymáhat po tom, kdo nehodu způsobil (a neměl pojištění).
Co je to havarijní pojištění a k čemu je dobré?
Havarijní pojištění, spadá pod pojištění majetku. Neřeší tedy škody na ostatních vozidlech, nebo škody na zdraví ostatních účastníků nehody. Týká se pouze vašeho auta (vašeho majetku).
Havarijní pojištění, se může vztahovat i na různé další škody, které tak úplně nesouvisí s dopravní nehodou (název „havarijní“ je pak trochu zavádějící).
Havarijko, může pokrývat i škody způsobené vandalismem (například když vám někdo auto „objede klíčem“).
Mezi pojistná rizika mohou být zahrnuty i různé přírodní pohromy, jako pád stromu na auto po vichřici, kroupy, zatopení auta při prudkém dešti nebo i jiné živelné katastrofy.
Do havarijního pojištění, může být zahrnuto i pojištění proti krádeži auta. Nebo se z havarijka může platit i škoda na autě, když to bude srážka se zvěří (na to se povinné ručení obvykle také nevztahuje).
Připojištění k povinnému ručení
Rozdíly mezi povinným ručením a havarijním pojištěním, se ale začnou stírat ve chvíli, kdy do hry vstoupí různá doplňková připojištění.
Zákon o povinném ručení, určuje pouze základní parametry povinné pojistky. Povinné ručení je ale čistě komerční produkt (sjednává se u běžných pojišťoven). A snad každá pojišťovna k povinnému ručení nabízí i různé příplatkové balíčky.
K povinnému ručení, je tak možné zaplatit i připojištění proti rozbití čelního skla, připojištění na srážku se zvěří, pojištění proti krádeži, a mnoho dalších extra služeb navíc.
Takže ve výsledku to může být i tak, že sice máte sjednáno pouze povinné ručení, ale se všemi příplatkovými službami navíc, to vychází stejně (nebo skoro úplně stejně), jako kdybyste si sjednali i samostatné havarijní pojištění.