Kalkulačka: Výpočet nemocenské a náhrady mzdy 2024

V této kalkulačce si můžete vypočítat, kolik je náhrada mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní na neschopence. Nebo kolik jsou nemocenské dávky od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti. Během prvních 14 dní dostávají nemocenskou jen zaměstnanci. Od 15 dne mají na nemocenskou nárok i OSVČ nebo nezaměstnaní.

Pokud onemocníte, nebo se vám stane nějaký úraz, pak můžete mít nárok na placenou neschopenku. Na placené neschopence mohou být zaměstnanci, OSVČ (pokud si platí nemocenské pojištění), pracující důchodci. V některých případech, mají na nemocenskou nárok i nezaměstnaní (do 7 dní od skončení zaměstnání).

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik je nemocenská – náhrada mzdy za prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti. A kolik jsou nemocenské dávky od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti.

Kolik bude nemocenská v roce 2024 – zvýšení a změny

Od začátku roku (od 1. ledna 2024) začnou platit nové redukční hranice pro výpočet nemocenských dávek (změna se týká jak výpočtu náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele, tak i výpočtu nemocenských dávek nebo i výpočtu mateřské či ošetřovného).

Pro některé zaměstnance, může tato změna znamenat zvýšení nemocenské, na kterou mohou mít nárok během neschopenky v roce 2024. Základní podmínky pro nárok na nemocenské dávky, se ale v roce 2024 nijak nemění.

Viz aktuální informace a výpočet: Kalkulačka – kolik bude nemocenská od 1. ledna 2024?

Kalkulačka: Výpočet nemocenské a náhrady mzdy v roce 2024

Kalkulačka nemocenská 2024
Měsíční hrubá mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Měsíční hrubá mzda
(průměr za předchozí čtvrtletí)

Výpočet

U nemocenských dávek se v naší kalkulačce používá zjednodušený výpočet. Ten vychází pouze z průměrné měsíční hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud celkový příjem za posledních 12 měsíců byl jiný, může být skutečně vyplacená nemocenská odlišná.

U náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti je v naší kalkulačce použitý zjednodušený výpočet. Skutečná výše náhrady mzdy se odvíjí od průměrného hrubého měsíčního výdělku, za předchozí kalendářní čtvrtletí a od počtu pracovních hodin, za které náleží náhrada mzdy při pracovní neschopnosti.

Nemocenská – náhrada mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní 2024

Během prvních 14 dní na neschopence, mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Během prvních 14 dní tedy OSVČ nebo nezaměstnaní nic nedostávají.

Náhrada mzdy za prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti, je ve výši 60% z průměrné hodinové mzdy. Průměr se obvykle stanoví za předchozí kalendářní čtvrtletí. Během prvních 14 dní dostáváte zaplaceny jenom skutečně neodpracované směny (zpravidla tedy pracovní dny, ale záleží na rozvržení směn).

Během prvních 14 dní vás také zaměstnavatel nesmí propustit, pokud jste v zaměstnání ve zkušební době. Po uplynutí prvních 14 dní na neschopence, vás už ale zaměstnavatel během zkušební doby propustit může (jinak je během nemocenské výpověď zakázána).

Nemocenská od 15 dne – nemocenské dávky 2024

Od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti vzniká nárok na nemocenské dávky. Na nemocenské dávky mají nárok jak zaměstnanci, tak i OSVČ (pokud si platí nemocenské pojištění). Nebo i nezaměstnaní (pokud je neschopenka zahájena do 7 dní od výpovědi ze zaměstnání).

Nemocenské dávky od 15 dne jsou ve výši 60 – 72% z redukovaného denního vyměřovacího základu (z hrubé mzdy):

  • Od 15 dne do 30 dne dostanete 60%
  • Od 31 dne do 60 dne dostanete 66%
  • Od 61 dne dostáváte 72%

Nemocenské dávky jsou vypláceny za každý kalendářní den.

Jaká je maximální délka nemocenské?

Na neschopence (v pracovní neschopnosti), můžete být teoreticky neomezeně dlouhou dobu. To, co je omezeno, je doba, po kterou případně máte nárok na nemocenské dávky:

  • Maximální délka nemocenské = 380 dní
  • V oprávněných případech je možné prodloužení o dalších 350 dní (prodlužuje se vždy o 3 měsíce)
  • Maximální délka nemocenské pro důchodce = 70 dní

Příklad: Výpočet nemocenské v roce 2024

Pan Novák je zaměstnaný a jeho průměrná měsíční mzda je 45 000 Kč.:

Náhrada mzdy za prvních 14 dní:

  • Počet neodpracovaných směn = 10 (tj. 80 hodin)
  • Průměrná hodinová mzda = 281,25 Kč
  • Redukovaná hodinová mzda = 245,83 Kč
  • Náhrada mzdy (60%) za 1 hodinu = 147,50 Kč
  • Náhrada mzdy za jeden den (směnu) = 1180 Kč
  • Náhrada mzdy za prvních 14 dní = 11 800 Kč

Nemocenské dávky od 15 dne

  • Denní vyměřovací základ = 1479,45 Kč
  • Redukovaný denní vyměřovací základ = 1327,47 Kč
  • Nemocenská za 1 den (od 15 do 30 dne) = 797 Kč
  • Nemocenská za 1 den (od 31 do 60 dne) = 877 Kč
  • Nemocenská za 1 den (od 61 dne) = 957 Kč

Výpočet nemocenské:

  • Nemocenská celkem za 1 měsíc = 24 552 Kč
  • Nemocenská celkem za 2 měsíce = 26 310 Kč
  • Nemocenská celkem za 3 měsíc = 28 710 Kč

Pro výpočet nemocenské za celý měsíc je uvažováno, že nemocenská byla zahájena 1 den v měsíci, a každý měsíc má přesně 30 dní.

Kolik je nemocenská po skončení zaměstnání?

Na placenou neschopenku má nárok i nezaměstnaný. Pouze ale v případě, že onemocní do 7 dní do ukončení zaměstnání. Pokud je dočasná pracovní neschopnost zahájena během těchto 7 kalendářních dní, pak je nárok na nemocenské dávky. Vzniká na ně nárok od 15 dne neschopenky (za prvních 14 dní nezaměstnaný nic nedostane).

Výpočet nemocenské po skončení zaměstnání je stejný, jako v době zaměstnání. Vychází ze se z příjmu ze zaměstnání (denní vyměřovací základ).

Kolik je nemocenská ve zkušební době?

Nárok na placenou neschopenku je ihned od zahájení zaměstnání. To, že onemocníte ve zkušební době, ničemu to nevadí. Může zde být drobný rozdíl v tom, z čeho se nemocenská vypočítá.

Náhrada mzdy za prvních 14 dní se zpravidla počítá na základě průměrného hodinového výdělku v předchozím kalendářním čtvrtletí. Pokud pracujete jen krátkou dobu, tak se namísto průměrného výdělku použije pravděpodobný výdělek. Podobné je to i u nemocenských dávek od 15 dne.

Kolik je nemocenská pro důchodce?

Na nemocenské dávky může mít nárok i důchodce. Pokud je během důchodu zaměstnaný (v zaměstnání, kde mu vzniká účast na nemocenském pojištění, nesmí to tedy být dohoda o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně nebo dohoda o pracovní činnosti příjmem do 3999 Kč měsíčně), pak má nárok na placenou neschopenku.

Výpočet nemocenské pro důchodce je stejný, jako u jiných zaměstnanců. Je zde ale rozdíl v tom, jak dlouho důchodce dostává nemocenskou. Pracující důchodce může nemocenskou dostávat jenom 70 dní (zaměstnanci až 380 dní).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *