Kalkulačka DPČ: Výpočet čisté mzdy u dohody o pracovní činnosti 2024

U práce na dohodu DPČ (nebo u dohody DPP), bylo v roce 2023 schváleno mnoho změn. Některé změny, začínají platit až od roku 2024. Nově je nárok na placenou dovolenu, příplatky za práci v noci, o víkendu nebo ve státní svátek. Měly by se ale zpřísnit i podmínky pro placení pojištění.

Velmi výhodnou pracovní smlouvou, pro kratší pracovní úvazek, je dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Při příjmu do 4000 Kč se neplatí sociální a zdravotní pojištění (od 4000 Kč se sociální a zdravotní platí) a platíte jenom daň 15% (s možností uplatnění daňové slevy).

Na dohodu DPČ je možné pracovat 20 hodin týdně a není zde omezení na 300 hodin za roku jako u dohody o provedení práce (DPP). Práce na DPČ má i řadu dalších výhod (má ale i některé nevýhody).

U práce na dohodu DPČ (nebo i u dohody DPP), bylo v 2023 schváleno mnoho změn. Některé změny, budou platit až od roku 2024.

Změny u dohody  DPP a DPČ v roce 2023 (a od začátku 2024)

Od podzimu 2023, platí novela zákoníku práce, která pro dohody přinesla několik významných změn:

  • u dohody je nově nárok i na příplatek za práci v noci, o víkendu nebo ve státní svátek
  • po 180 odpracovaných dnech na dohodu, je možnost požádat o pracovní poměr na dobu neurčitou
  • při ukončení dohody, je možné požadovat písemné zdůvodnění
  • u dohody je nárok na písemný rozpis směn (3 dny předem)

Pak jsou zde i změna, která platí od ledna 2024, a budou se týkat práce na dohodu:

Další změna pro dohody se plánuje od července (od 1. 7. 2024):

  • Schválená úsporná opatření zahrnují i zpřísnění podmínek pro dohody (týká se především DPP)
  • všechny dohody se budou evidovat u ČSSZ a bude se sčítat celkový příjem od všech zaměstnavatelů
  • při příjmu nad 25% průměrné mzdy (u jednoho zaměstnavatele) nebo nad 40% průměrné mzdy u více zaměstnavatelů se bude platit pojištění
  • tj. od 1. 7. 2024 se bude u dohody platit pojištění při příjmu nad 10 500 Kč nebo nad 17 500 Kč

A nakonec je zde i změna, která se teprve bude schvalovat během roku 2024 (a zřejmě bude platit až od 1. 1. 2025):

  • pro DPP a DPČ by mohl být nově nárok i na ošetřovné (OČR na dítě nebo na jiného člena rodiny)

Kalkulačka: Výpočet čisté mzdy u práce na DPČ v roce 2024

Pro výpočet čisté mzdy z dohody o pracovní činnosti, nezapomeňte zadat svoji hrubou mzdu. A také, zda máte u zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka daně z příjmů (můžete mít jen u jednoho) a zda si tedy uplatňujete nějaké slevy.

Nezapomeňte ani správně zvolit, zda se na vás vztahuje minimální vyměřovací základ pro zdravotní pojištění (DPČ je oblíbená forma práce pro nezaměstnané, studenty, osoby na rodičovské či důchodce za které platí zdravotní pojištění stát).

Kalkulačka čistá mzda - práce na DPČ 2024
Hrubá měsíční mzda z DPČ

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Výpočet

Daně u dohody o pracovní činnosti

Od začátku roku 2021, se ale i u DPČ počítá daň jen z hrubé mzdy (před tím to bylo ze superhrubé mzdy, která se od 1. 1. 2021 zrušila).

Daň z příjmu je u dohody DPČ ve výši 15% z hrubé mzdy (pouze u měsíčního příjmu nad cca 131 901 Kč se platí daň 23% – tak vysoká hrubá mzda, ale nebude u DPČ příliš obvyklá).

Sociální pojištění a práce na DPČ

Sociální pojištění u DPČ platíte jen někdy. Od 1. ledna 2023, se limit započitatelného příjmu zvýšil na 4 000 Kč (dříve to bylo 3 500 Kč, v roce 2024 není žádný změna). Do této částky se z dohody o pracovní činnosti neplatí sociální pojištění (nevzniká pak ale ani účast na nemocenském pojištění).

Při příjmu od 4000 Kč, se už z DPČ odvádí běžné sociální pojištění. Zaměstnanec platí 6,5% z hrubé mzdy (zaměstnavatel pak dalších 24,8%).

Od začátku roku, se navíc bude platit i nemocenské pojištění. Bude to 0,6% z hrubé mzdy, a týká se to to i dohody DPČ. Namísto 6,5%, to tedy nově bude 7,1% (6,5% na důchodové pojištění a 0,6% na nemocenské pojištění).

Zdravotní pojištění a práce na DPČ

Zdravotní pojištění se podobně, jako to sociální, platí až při příjmu od 4000 Kč. U zdravotního pojištění, vám ale může být připočítán i doplatek do minimálního zdravotního pojištění.

Při příjmu od 4000 Kč platí zaměstnanec z DPČ zdravotní pojištění ve výši 4,5% (zaměstnavatel platí dalších 9%).

Pokud za vás neplatí sociální pojištění někdo jiný – například stát, pokud jste student, starobní důchodce, nezaměstnaný, osoba na mateřské nebo rodičovské dovolené, invalidní důchodce apod., pak máte povinnost platit alespoň minimální zdravotní pojištění. V roce 2023 bylo minimální pojištění ve výši 2336 Kč (13,5% z minimální mzdy, která se od 1. 1. 2023 zvýšila na 17 300 Kč).

V roce 2024, se bude minimální mzda zvyšovat na 18 900 Kč. Kvůli zvýšení minimální mzdy se od 1. 1. 2024 zvýší minimální zdravotní pojištění na 2552 Kč.

Pokud byste nespadali do kategorie pojištěnců, za které platí zdravotní pojištění stát a ani neměli DPČ sjednanou, jako vedlejší pracovní poměr k jinému zaměstnání nebo podnikání, pak vám může vzniknout povinnost zaplatit doplatek do minimálního zdravotní pojištění.

Součet vámi zaplaceného zdravotního pojištění a zdravotního pojištění placeného zaměstnavatelem, by pak měl odpovídat minimální částce. Pokud máte nízkou mzdu, tak se vám dopočítá případný doplatek.

Výpověď smlouvy – dohoda o pracovní činnosti

Pro dohodu o pracovní činnosti neplatí stejné podmínky, jako pro klasický pracovní poměr. Není zde tedy běžná výpovědní doba 2 měsíce. U DPČ je výpovědní doba pouze 15 dní.

Dohoda o pracovní činnosti může být ukončena výpovědí (písemnou s výpovědní dobou 15 dní). Nebo i dohodu o ukončení DPČ – pak si můžete sjednat libovolné datum ukončení. V některých případech může být dohoda ukončena okamžitě (například pokud vám zaměstnavatel neplatí).

U dohody o pracovní činnosti vám ale při výpovědi nevzniká nárok ani na odstupné. Obecně platí, že ochrana zaměstnance je u DPČ nižší, než u klasického pracovního poměru.

Nemocenská a práce na DPČ

I u práce na DPČ, můžete mít nárok na nemocenskou (placenou neschopenku) nebo i další nemocenské dávky (jako je například peněžitá pomoc v mateřství). Podstatné je, zda vám na základě DPČ, vzniká účast na nemocenském pojištění.

Účast na nemocenském pojištění vzniká jen v případě, že je placeno sociální pojištění (které v části placené zaměstnavatelem zahrnuje i to nemocenské). Tedy jen při sjednaném příjmu od 4000 Kč.

Pokud máte sjednán nižší příjem, nebo příjem není sjednán vůbec, pak se může jednat o zaměstnání malého rozsahu, u kterého nemusí být nárok na nemocenskou.

Při účasti na nemocenském pojištění, máte i u DPČ nárok na náhradu mzdy za nemoc (během prvních 14 dní platí zaměstnavatel) nebo i na nemocenské dávky (od 15 dne platí stát).

DPČ a nárok na dovolenou

Od začátku roku 2024, je i u dohody o pracovní činnosti (DPČ), nárok na placenou dovolenou. Na dovolenou bude nárok, po 80 odpracovaných hodinách. Za každých 20 odpracovaných hodin, bude nárok na 1/52 z celkové roční dovolené.

Pokud by u dohody byl nárok na 80 hodin placené dovolené za rok, tak za každých 20 odpracovaných hodin, bude nárok na 1,54 hodiny dovolené. Podmínky pro čerpání dovolené, jsou stejné jako pro všechny ostatní zaměstnance.

Nevyčerpaná dovolená, se proplácí při ukončení dohody (je nárok na náhradu mzdy za dovolenou – odvíjí se od průměrného výdělku).

DPČ a nárok na mateřskou

I na základě práce na DPČ, vám může vznikat nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství). Je to stejné, jako s výše uváděnou nemocenskou. Pokud vám na základě dohody o pracovní činnosti vzniká účast na nemocenském pojištění, a pokud splníte i ostatní podmínky pro nárok na „mateřskou“, tak ji můžete mít i u práce na DPČ.

DPČ a nárok na stravenky

Obecně platí, že zaměstnavatel má povinnost umožnit zaměstnancům stravování. Nemá ale povinnosti ho zajistit.

Takže zaměstnavatel nemá žádnou povinnost dávat stravenky ani zaměstnancům v hlavním pracovním poměru. A už vůbec ne těm, kdo pracují na DPČ.

Záleží to tedy plně na rozhodnutí zaměstnavatele, zda vám u práce na DPČ bude nebo nebude dávat stravenky. Není na to nějaký „automatický“ nárok podle žádného zákona.

DPČ a nárok na podporu v nezaměstnanosti

Po skončení práce na DPČ, vám může vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak jako po skončení běžného zaměstnání.

Podstatné je to, zda vám na základě dohody o pracovní činnosti, vznikala účast na důchodovém pojištění. Ta vzniká při příjmu od 4000 Kč.

Podmínkou pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je minimální doba účasti na důchodovém pojištění, alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky.

Pokud jste na základě DPČ měli vyšší příjem (od 4000 Kč v roce 2024), tak se vám takto odpracovaná doba, započítává pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Podmínky pro nárok na podporu od Úřadu práce, jsou stejné, jako při všechny ostatní zaměstnance. Stejný je i výpočet – vychází se z průměrného čistého měsíčního výdělku. Výše podpory může být 65-45% a doba podle věku (5 – 11 měsíců).

DPČ a nárok na ošetřovné

Za běžných podmínek není u práce na DPČ nárok na ošetřovné. Jiné je to bylo během epidemie koronaviru COVID-19. Epidemie ale již skončila, a tak u dohody není nárok na OČR.

V roce 2024, by se to mělo změnit – viz informační box výše. Nově (od 1. 1. 2025) by měl být nárok na ošetřovné i u práce na dohodu DPP a DPČ.

Něco jiného je nárok na dlouhodobé ošetřovné (až 90 dní). To má jiné podmínky, než klasické ošetřovné. Nárok na něj, ale může být i u dohody DPP a DPČ.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *