Kalkulačka výpočet nezabavitelné částky 2024 – exekuce a insolvence

Pokud je nařízena exekuce na mzdu (nebo jsou prováděny insolvenční srážky ze mzdy), pak to určitě neznamená, že by vám exekutor mohl zabavit celou vaši výplatu. Vždy vám totiž musí zůstávat určité nezabavitelné minimum. A to se od 1. 1. 2024 mění – nezabavitelná částka je o 933 Kč nižší, než v minulém roce.

Dostali jste se snad do potíží se splácením závazků? Máte nějaké dluhy, nezaplacené splátky či složenky, a nyní se bojíte exekuce? Nebo jste snad již dokonce v situaci, kdy nezvládáte splácet svoje dluhy a nyní řešíte, jestli jít do insolvence?

Pak by vás mohlo zajímat, kolik je nezabavitelné minimum v roce 2024. Při exekuci, nebo i při insolvenci, mohou být prováděny srážky ze mzdy. V takovém případě máte nárok na nezabavitelnou částku, a k tomu ještě jednu nebo dvě třetiny, ze zbylé části mzdy.

Na této stránce jsme pro vás připravili aktuální verzi kalkulačky pro výpočet nezabavitelné částky v roce 2024. Můžete si sami snadno spočítat, kolik peněz vám exekutor může zabavit z platu a kolik peněz by vám mělo zůstávat.

Výpočet nezabavitelné částky při exekuci nebo během insolvence 2024

Kalkulačka nezabavitelná částka 2024
Čistá měsíční mzda (důchod, jiný příjem)

Typ výpočtu (exekuce x insolvence)
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce/insolvence nezapočítávají).
Výpočet

Jak se mění nezabavitelná částka v roce 2024?

Pokud je nařízena exekuce na mzdu (nebo jsou prováděny insolvenční srážky ze mzdy), pak to určitě neznamená, že by vám exekutor mohl zabavit celou vaši výplatu. Vždy vám totiž musí zůstávat určité nezabavitelné minimum. A to se od 1. 1. 2024 mění.

Základní nezabavitelná částka je od 1. 1. 2024 ve výši 12 705 Kč. Pokud máte nějaké děti (ke kterým máte vyživovací povinnost) nebo manžela/manželku, pak se tato základní částka zvyšuje vždy o 3 176 Kč (za každé dítě/manžela/manželku).

Takže pokud bychom například měli pana Nováka, který má dvě děti a manželku:

  • Nezabavitelná částka do 31. 12. 2023 = 23 867 Kč (13 638 + 3 x 3 409,50)
  • Nezabavitelná částka od 1. 1. 2024 = 22 234 Kč (12 704,67 + 3 x 3 716,17)

Základní nezabavitelné minimum se tedy v našem příkladu od 1. 1. 2024 snižuje o 1633 Kč. A to je jen poměrně velká změna. Důvodem pro takto velké snížení nezabavitelné částky, je změna u normativních nákladů na bydlení.

Od 1. 1. 2024, je zrušený paragraf 26a (v zákoně o státní sociální podpoře), a kvůli tomu jsou normativní náklady na bydlení nižší o 1400 Kč. Základní nezabavitelná částka, se od ledna 2024 snižuje o 933 Kč. Za každou další vyživovanou osobu, se nezabavitelná částka sníží o 233 Kč. U zaměstnance se dvěma dětmi a manželkou, je tedy celková změna o 1633 Kč.

Jak se provádí výpočet exekuce v roce 2024?

Pravidla pro výpočet exekuce na plat jsou určena příslušným zákonem. Postup výpočtu není nijak složitý. Je důležité vědět, že exekuce se počítá vždy na základě čistého příjmu. Nejlépe bude, když výpočet exekuce vysvětlíme na konkrétním příkladu:

Příklad: Pan Novák má čistou mzdu ve výši 29 000 Kč. Má dvě děti a manželku. Nezaplatil včas splátky za půjčku v bance a nyní jsou u něj prováděny srážky ze mzdy. Nezaplacená půjčka v bance spadá mezi nepřednostní pohledávky (rozdíl mezi přednostní a nepřednostní pohledávkou vysvětlíme dále)

  • Čistá mzda = 29 000 Kč
  • Základní nezabavitelné minimum v roce 2024 = 22 234 Kč

Nejprve se tedy od čisté mzdy odečte nezabavitelné minimum (tj. 22 234 Kč). Z platu p. Nováka zůstává 6 766 Kč. Protože je tato částka nižší než hranice plně zabavitelné částky (28 586 Kč), tak není potřeba nic řešit. Pokud by byl zbytek mzdy, po odečtení nezabavitelné částky vyšší než 28 586 Kč, pak se vše co je nad strhne a do dalšího výpočtu postupuje jenom částka 28 586 Kč. V tomto případě ale dále počítáme se zbytkem mzdy = 6 766 Kč:

  • Částka 6 766 Kč rozdělí na třetiny a zaokrouhlí se na celé číslo
  • Jedna třetina je určena na přednostní pohledávky (2 255 Kč), ty pan Novák nemá, částka mu zůstane a přičte se k nezabavitelnému minimu
  • Další třetina je určena pro nepřednostní pohledávky (2 255 Kč), tuto částku dostane exekutor
  • Poslední třetina zůstane panu Novákovi (2 255 Kč)

Zbytek čisté mzdy po provedení exekučních srážek tedy představuje základní nezabavitelnou částku (22 2346 Kč) a dvě třetiny z částky 6 766 Kč. Výsledek výpočtu exekuce by tedy v roce 2024 pro p. Nováka vypadal takto:

  • Původní čistá mzda = 29 000 Kč
  • Zbytek čisté mzdy po srážkách = 26 745 Kč
  • Exekutor dostane = 2 255 Kč

Nezabavitelná částka při exekuci z čisté mzdy 29 000 Kč tedy vychází na 26 745 Kč. Pokud by ale měl pan Novák přednostní pohledávku, nebo pokud by se jednalo o insolvenci (oddlužení), pak by z čisté mzdy 29 000 Kč, zůstalo jenom 24 490 Kč.

Při insolvenci (nebo při exekuci z důvodu přednostní pohledávky), jsou totiž srážky vyšší, a ze mzdy zůstává méně peněz (na insolvenci nebo na přednostní pohledávky, se sráží dvě třetiny).

Co jsou to přednostní a nepřednostní exekuce?

Zákon rozlišuje dva typy exekucí. Jsou to přednostní exekuce a nepřednostní exekuce. Jak již vyplývá z názvu, přednostní exekuce jsou „důležitější“, exekutor u nich může zabavit o něco málo více peněz než jen u těch nepřednostních.

Mezi přednostní exekuce patří třeba nezaplacené výživné. Úhrada alimentů má pak navíc přednost i před všemi dalšími přednostními exekucemi. Mezi další přednostní pohledávky patří třeba dluhy na daních, sociálním a zdravotním pojištění, náhrada škody způsobená trestným činem apod.

Mezi nepřednostní pohledávky pak nejčastěji patří pokuty za jízdu na černo v MHD, nezaplacené splátky za půjčky a úvěry, neuhrazené složenky za telefon, vodu, plyn, elektřinu nebo cokoliv dalšího.

Jak vyřešit exekuci na mzdu?

Pokud je exekutorem nařízena exekuce na plat, tak dlužník nemá mnoho možností, jak se bránit. Jako u všech exekucí, tak i zde platí, že je nutné obracet se na příslušný soud. Ten jediný může rozhodovat o zastavení probíhající exekuce. Váš zaměstnavatel s tím nic neudělá (a to ani v případě že by exekuce byla prováděna neoprávněně).

Exekuci se nevyhnete ani tím, že byste třeba změnili zaměstnání. Nový zaměstnavatel by se ihned o exekuci dozvěděl a také by vám prováděl srážky.

Co může exekutor zabavit

Výše uvedený výpočet exekuce se ale netýká pouze zaměstnanců. Podobný způsobem, jako exekuce na plat, by se vypočítala i exekuce na další příjmy. Exekutor totiž může nařídit exekuci i na sociální dávky (ale jen na některé). Je možná i exekuce na podporu v nezaměstnanosti, na mateřskou nebo rodičovskou, na důchod, na nemocenské dávky, na odstupné při ukončení zaměstnání a i na další příjmy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *