Kalkulačka: Výplata za práci na DPP – kolik je čistá mzda 2024?

Při práci na dohodu o provedení práce (DPP) se platí daň ve výši 15% (je ale možnost uplatnit daňovou slevu a reálně tak neplatit žádnou daň). Sociální a zdravotní pojištění se platí jen u příjmu z DPP nad 10 000 Kč. U DPP je stanoven limit na maximálně 300 hodin za rok pro jednoho zaměstnavatele.

Dohoda o provedení práce, je poměrně oblíbená forma práce při nějakém přivýdělku nebo brigádě. Pokud u DPP nepřekročíte příjem 10 000 Kč za měsíc, tak se neplatí sociální a zdravotní pojištění. Měla by se platit jenom daň 15%. Pokud máte možnost uplatnění daňové slevy, pak to znamená, že z DPP neplatíte nic (do 10 tisíc měsíčně) a je to vaše čistá mzda.

Pokud je ale příjem z DPP nad 10 tisíc korun (tj. 10 001 Kč a více), pak už se platí běžné sociální a zdravotní pojištění. U zdravotního pojištění se vám navíc může dopočítat doplatek do minimálního zdravotního pojištění. Daň je ale stále jen 15%.

Dohoda o provedení práce je také omezena na maximálně 300 hodin za rok pro jednoho zaměstnavatele. Výše příjmu naopak omezena není.

Změny u dohody  DPP a DPČ v roce 2024

Od podzimu 2023, platí novela zákoníku práce, která pro dohody přinesla několik významných změn:

  • u dohody je nově nárok i na příplatek za práci v noci, o víkendu nebo ve státní svátek
  • po 180 odpracovaných dnech na dohodu, je možnost požádat o pracovní poměr na dobu neurčitou
  • při ukončení dohody, je možné požadovat písemné zdůvodnění
  • u dohody je nárok na písemný rozpis směn (3 dny předem)

Pak jsou zde i změny, které budou až v roce 2024, a budou se týkat práce na dohodu:

Další změna pro dohody se plánuje od července (od 1. 7. 2024):

  • Schválená úsporná opatření zahrnují i zpřísnění podmínek pro dohody (týká se především DPP)
  • všechny dohody se budou evidovat u ČSSZ a bude se sčítat celkový příjem od všech zaměstnavatelů
  • při příjmu nad 25% průměrné mzdy (u jednoho zaměstnavatele) nebo nad 40% průměrné mzdy u více zaměstnavatelů se bude platit pojištění
  • tj. od 1. 7. 2024 se bude u dohody platit pojištění při příjmu nad 10 500 Kč nebo nad 17 500 Kč

A nakonec je zde i změna, která se teprve bude schvalovat během roku 2024 (a zřejmě bude platit až od 1. 1. 2025):

  • pro DPP a DPČ by mohl být nově nárok i na ošetřovné (OČR na dítě nebo na jiného člena rodiny)

Mzdová kalkulačka: Výpočet kolik je čistá výplata za práci na DPP v roce 2024

Při práci na dohodu o provedení práce záleží na dvou hlavních faktorech:

  • Zda máte u zaměstnavatele podepsáno Prohlášení poplatníka (růžový papír) a může si tak uplatnit některou daňovou slevu
  • U zdravotního pojištění je podstatné, zda za vás případně platí zdravotní pojištění někdo jiný (zaměstnavatel v jiném zaměstnání nebo například stát, za studenty, nezaměstnané, důchodce, osoby na mateřské či rodičovské apod.)
  • Sociální a zdravotní pojištění se platí při příjmu nad 10 000 Kč
  • od 1. 7. 2024 se budou měnit podmínky (pojištění se bude platit při příjmu nad 10 500 Kč nebo nad 17 500 Kč)

Další kalkulačky:

Kalkulačka čistá mzda - práce na DPP 2024
Hrubá měsíční mzda z DPP

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Výpočet

Kolik jsou daně při práci na dohodu o provedení práce (DPP) v roce 2024

Daň z výplaty (z odměny za práci na dohodu  DPP), se počítá z hrubé mzdy (z hrubé odměny). Takže je jedno jestli máte příjem nad nebo pod 10 000 Kč, vždy budete platit jen 15% (resp. při příjmu nad 131 901 Kč měsíčně by se platila daň 23%).

Pokud máte navíc u zaměstnavatele podepsáno Prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob, pak si můžete uplatnit daňovou slevu (na poplatníka, na studenta, na důchodce apod.) a reálně tak nemusíte platit vůbec žádnou daň.

Prohlášení ale můžete mít podepsáno (v jednom měsíci) jen u jednoho zaměstnavatele. Pokud máte více různých dohod, pak se dá daňová sleva uplatnit jen u jedné z nich (u jednoho zaměstnavatele).

Sociální pojištění u práce na dohodu o provedení práce (DPP) v roce 2024

Sociální pojištění se u DPP platí jen při příjmu nad 10 tisíc korun. V takovém případě se vám pak z hrubého příjmu strhne sociální pojištění, což je 7,1%. Z 10 001 Kč by to tedy bylo 710 Kč.

Od začátku roku 2024, se nově strhává i nemocenské pojištění. Je to 0,6% z hrubé mzdy. Při příjmu 10 001 Kč je to 60 Kč, které se platí navíc, oproti předchozímu roku.

Pokud je zaplaceno sociální pojištění, tak se vám daný měsíc započítá do „odpracované“ doby pro nárok na důchod. Také vám za tento měsíc vzniká účast na nemocenském pojištění – případně tedy i nárok na nemocenskou (při neschopence) apod.

Změny u sociálního pojištění 2024 – evidence u ČSSZ od 1. 7. 2024

Od začátku července 2024, bude platit i další velká změna, která bude mít vliv na dohody o provedení práce. Všechny dohody, se nově budou povinně evidovat u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pokud dojde k překročení limitu, tak se u dohody bude platit.

To se bude týkat například situací, kdy má někdo 2 nebo 3 různé dohody DPP současně. Doposud, nemusel ani z jedné dohody platit pojištění, pokud byl příjem do 10 000 Kč. Nově se budou sledovat 2 parametry:

  • příjem u jednoho zaměstnavatele do 25% průměrné mzdy (nad 10 500 Kč)
  • příjem u více zaměstnavatelů do 40% průměrné mzdy (nad 17 500 Kč)

Pokud bude překročen jeden z těchto parametrů, tak automaticky vznikne povinnost zaplatit i sociální pojištění.

Zdravotní pojištění u práce na dohodu o provedení práce (DPP) v roce 2024

Zdravotní pojištění se také platí jen při příjmu nad 10 tisíc korun. Zdravotní pojištění je 4,5%. U zdravotního pojištění je to ale trochu složitější.

Pokud za vás nezaplatí zdravotní pojištění stát (studenti, důchodci, osoby na mateřské nebo rodičovské, nezaměstnané na Úřadu práce, osoby na neschopence po skončení zaměstnání, atp.), nebo jiný zaměstnavatel, pak máte povinnost svojí zdravotní pojišťovně zaplatit alespoň minimální zdravotní pojištění.

Minimální zdravotní pojištění bylo 2023 ve výši 2 336 Kč (13,5% z minimální mzdy 17 300 Kč). V roce 2024, to bude více – minimální mzda se bude zvyšovat na 18 900 Kč. Kvůli tomu se zvýší minimální zdravotní pojištění na 2552 Kč.

  • Máte-li příjem z dohody o provedení práce nižší než 10 tisíc korun měsíčně, pak si zdravotní pojištění musíte zaplatit sami.
  • Máte-li z dohody o provedení práce příjem vyšší než 10 tisíc korun měsíčně, pak se vám strhne 4,5% z hrubého příjmu a zaměstnavatel za vás zaplatí dalších 9%.
  • Pokud ale součet bude nižší než 2552 Kč, pak se vám dopočítá doplatek do minimálního zdravotního pojištění, tak abyste za měsíc odvedli alespoň tu minimální platbu

Práce na DPP pro nezaměstnané na Úřadu práce

Pokud jste nezaměstnaní a nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak můžete mít i nějakou brigádu (přivýdělek).

Maximálně to ale může být jedna polovina minimální mzdy a nesmí to být práce na dohodu o provedení práce (DPP).

Jako nezaměstnaný na Úřadu práce, můžete pracovat jen v pracovním nebo služebním poměru, nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ).

Nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení práce na DPP

Aby vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, musíte mít v posledních 2 letech, alespoň 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění.

Pokud pracujete jen na DPP, tak vám účast na důchodovém pojištění vzniká jen v těch měsících, kdy je příjem nad 10 tisíc korun. Pak můžete mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Nárok na placenou neschopenku (nemocenskou) při práci na DPP

Při práci na DPP, vzniká účast na nemocenském pojištění (a tím i nárok na nemocenské dávky během neschopenky), v těch měsících, kdy je příjem vyšší než 10 000 Kč.

Nárok na nemocenskou máte i v tom měsíci, kdy sice nesplníte podmínku účasti na nemocenském pojištění (např. onemocníte na začátku měsíce, kdy ještě nemůžete mít dostatečně vysoký příjem). Pokud ale podmínky účasti na nemocenském pojištění splňujete v předchozích 3 měsících, tak je také nárok na nemocenskou.

Výpověď z práce na DPP

U dohody o provedení práce není klasická výpověď a výpovědní doba, jako u běžného zaměstnání.

  • DPP se dá zrušit kdykoliv, pokud se na tom se zaměstnavatelem dohodnete (ukončení DPP dohodou).
  • Nebo je možná výpověď (bez uvedení důvodu), kdy je 15 denní výpovědní doba (platí pro zaměstnance i zaměstnavatele).
  • Nebo je možná i okamžitá výpověď – ale jen v případě, že vám například zaměstnavatel dluží mzdu (nebo i v dalších případech, které uvádí zákoník práce jako důvody pro okamžité zrušení pracovní smlouvy).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *