Kalkulačka: Výpočet podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ 2024
Pokud musíte v roce 2024 přerušit nebo ukončit podnikání jako OSVČ (živnostník), pak můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na této stránce najdete kalkulačku, pro výpočet výše podpory pro nezaměstnané, po skončení podnikání. Podíváme se na to, kdy má OSVČ nárok na podporu, jaké jsou podmínky, a kolik by mohl bývalý podnikatel dostat od Úřadu práce.
Podpora v nezaměstnanosti pro živnostníky 2024
Od začátku roku 2024, se velmi výrazně zvyšují minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Od ledna 2024, se minimální odvody zvýší o 1154 Kč. Pro mnoho živnostníků to bude ona pověstná „poslední kapka“.
Po skončení nebo i po přerušení podnikání, může být nárok na podporu od Úřadu práce. Viz kalkulačka pro výpočet podpory v roce 2024.
Výpočet podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ 2024
Výpočet podpory od Úřadu práce pro zaměstnance po skončení pracovního poměru, najdete zde.
Kdy má OSVČ nárok na podporu v nezaměstnanosti?
OSVČ může mít po skončení podnikání (nebo i jenom přerušení živnosti), nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce. Stejně jako zaměstnanec, který dostane výpověď ze zaměstnání.
Podmínky pro nárok na podporu pro nezaměstnané, jsou pro OSVČ hodně podobné, jako pro zaměstnance. I OSVČ musí splnit minimální dobu účasti na důchodovém pojištění v rozsahu nejméně 12 měsíců za poslední 2 roky:
- Pro zaměstnance tato podmínka znamená, že poslední 2 roky musí mít „odpracováno“ nejméně 12 měsíců
- Pro OSVČ tato podmínka znamená, že si nejméně 12 měsíců musel platit sociální pojištění
Nebo se pochopitelně může jednat o kombinaci doby v zaměstnání a doby, kdy OSVČ podnikal (a platil si sociální pojištění).
Kolik je podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ v roce 2024
Podpora v nezaměstnanosti se u zaměstnanců určuje jako % z průměrné čisté mzdy (za poslední kalendářní čtvrtletí, v posledním zaměstnání). U OSVČ je to podobné. U nich se podpora určí na základě vyměřovacího základu:
- První dva měsíce = 65% z měsíčního vyměřovacího základu
- Druhé dva měsíce = 50% z měsíčního vyměřovacího základu
- Zbytek doby (1 – 7 měsíců) = 45% z měsíčního vyměřovacího základu
V závislosti na věku je na podporu nárok 5 – 11 měsíců:
- 5 měsíců do 50 toků
- 8 měsíců od 50 do 55 roků
- 11 měsíců nad 55 roků
Z čeho se vypočítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ?
U OSVČ se podpora vypočítává na základě vyměřovacího základu. Tento vyměřovací základ se určuje z toho, jaké jsou příjmy OSVČ z podnikání.
Vyměřovací základ OSVČ je jedna polovina ze „zisku“ (z toho co zůstane z příjmu po odečtení nákladů). Vyměřovací základ se používá i pro výpočet záloh na sociální nebo zdravotní pojištění.
Praktický příklad: OSVČ v uplynulém zdaňovacím období doložil celkový příjem 750 000 Kč. Současně si ale v daňovém přiznání uplatnil náklady paušálem ve výši 60%. Vyměřovací základ pak bude 55% ze zisku, tj. z toho co zbude po odečtení nákladů. Vyměřovací základ je pak 165 000 Kč (55% z 300 000 Kč, což je zisk po odečtení nákladů ve výši 450 000 Kč}.
Pokud bychom to přepočítali na jeden měsíc, pak je to 13 750 Kč. OSVČ by tak měl stejnou výši podpory, jako zaměstnanec s průměrnou měsíční (čistou) mzdou 13 750 Kč.
Takže i když má OSVČ měsíční „příjem“ přes 60 tisíc korun měsíčně, tak díky vysokým nákladům, se mu podpora počítá jen z nízké částky:
- Pokud má OSVČ vysoké náklady, pak platí jen nízké zálohy na sociální, zdravotní pojištění a nízké nebo žádné daně
- Současně má ale nárok jen na nízkou podporu v nezaměstnanosti (nebo i další dávky jako nemocenská, mateřská, důchod)
Toto je výhoda i nevýhoda podnikání. A musí s tím počítat každý OSVČ.
Výpočet podpory: Kolik je minimální podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ v roce 2024?
Minimální zálohy na sociální pojištění, jsou v roce 2024, pro OSVČ ve výši 3852 Kč měsíčně. Tato částka vychází z toho, jak je stanoven minimální vyměřovací základ pro OSVČ. V roce 2024 je to 30% z průměrné mzdy 43 967 Kč. Pro rok 2024 je minimální vyměřovací základ 13 191 Kč.
Pokud si OSVČ během podnikání platí jen minimální zálohy na sociální pojištění, pak má jen velmi nízkou podporu v nezaměstnanosti. Odpovídala by podpoře pro zaměstnance, s průměrnou čistou mzdou 13 191 Kč měsíčně:
- Minimální podpora pro OSVČ za první dva měsíce = 8 575 Kč
- Minimální podpora pro OSVČ za druhé dva měsíce = 6 596 Kč
- Minimální podpora pro OSVČ (zbytek doby) = 5 936 Kč
Výpočet podpory: Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ v roce 2024
Maximální možná výše podpory v nezaměstnanosti je stanovena příslušným zákonem a souvisejícími právními předpisy. Pro rok 2024 platí toto maximum:
- Maximální podpora v nezaměstnanosti 2024 = 24 608 Kč měsíčně
- Maximální podpora při rekvalifikaci 2024 = 27 578 Kč měsíčně
Na tuto maximální podporu, by ale OSVČ mohl dosáhnout jen v případě, že by si platil zálohy na sociální pojištění, v měsíční výši nejméně cca 11 050 Kč měsíčně (tj. pokud by měl vyměřovací základ cca 37,8 tisíc korun).