Kalkulačka: Výpočet rodičovské dovolené 2024
Během rodičovské dovolené má ten, kdo pečuje nejmladší dítě v rodině, nárok na rodičovský příspěvek. Jeho výše je pro všechny stejná.
V roce 2024 je to na jedno dítě celkem 350 000 Kč. Na dvojčata je to celkem 525 000 Kč. U jednotlivých příjemců této sociální dávky, se ale může lišit měsíční částka, která je vyplácena z Úřadu práce.
V následující kalkulačce si můžete spočítat, jakou maximální částku rodičovského příspěvku si můžete zvolit, vzhledem k vašemu příjmu (maximálně je to 70% z 30ti násobku denního vyměřovacího základu pro mateřskou).
Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024
Od 1. 1. 2024 dochází ke zvýšení rodičovského příspěvku o 50 000 Kč. Rodičovská se zvýšila na 350 000 Kč.
Na zvýšení rodičovský příspěvek, je ale nárok jenom u dětí, které se narodily v roce 2024. Pokud se dítě narodilo ještě v roce 2023 (do 31. 12. 2023 nebo dříve), tak je nárok jenom na původních 300 000 Kč.
Společně se zvýšením rodičovské, dochází i ke zkrácení jenom na 3 roky (u dětí narozených do 31. 12. 2023, zůstává maximální délka rodičovské až do 4 roků).
Viz: Zvýšení rodičovského příspěvku – 350 000 Kč od 1. 1. 2024
Kalkulačka: Výpočet rodičovského příspěvku v roce 2024
Pro výpočet rodičovského příspěvku, stačí zadat příjem (hrubou mzdu), alespoň jednoho z rodičů. Je jedno, který z nich bude čerpat rodičovský příspěvek (tj. pro vyšší rodičovskou stačí doložit příjem manžela/otce dítěte, i když je na rodičovské žena, nebo obráceně).
Jaká je maximální délka rodičovské dovolené?
Pozor na to, že rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek, jsou dvě rozdílné věci.
Rodičovská dovolená, je pracovní volno bez náhrady mzdy, které vám v zaměstnání poskytuje zaměstnavatel. Pokud je doma s dítětem nezaměstnaná osoba, nebo třeba OSVČ, pak se nedá hovořit o rodičovské dovolené v pravém slova smyslu.
Rodičovská dovolená zpravidla začíná po skončení mateřské dovolené (28 nebo 37 týdnů). A může na ní být maximálně do 3 roků dítěte. Rodičovská dovolená tedy končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte. A poté byste měli nastoupit zpět do zaměstnání (nebo se domluvit na jiném řešení).
Rodičovská dovolená ale může být i kratší – je možné požádat o kratší dobu rodičovské dovolené. Není tedy povinné, být doma s dítětem, až do jeho 3 roků.
Prodloužení rodičovské dovolené (nad 3 roky dítěte), už ale možné není. Pokud by chtěl být někdo doma dítětem, třeba do jeho 4 roků, pak to musí řešit jinak. Například neplaceným volnem nebo jinou formou.
Jaká je maximální délka rodičovského příspěvku
Rodičovský příspěvek, je sociální dávka, vyplácená Úřadem práce. Nárok na ni mají osoby, které celodenně pečují o dítě, až do jeho maximálně 4 roků.
Rodičovský příspěvek tedy končí v den 4 narozenin dítěte (platí pro děti narozené do 31. 12. 2023) nebo nejpozději v den 3 narozenin dítěte (platí pro děti narození od 1. 1. 2024), nebo ve chvíli, kdy je vyčerpána celá částka.
Rodičovský příspěvek v roce 2024 pro děti narozené do 31. prosince 2023:
- Rodičovský příspěvek na jedno dítě je maximálně 300 000 Kč
- Rodičovský příspěvek na dvojčata (nebo vícerčata) je maximálně 450 000 Kč
Rodičovský příspěvek v roce 2024 pro děti narozené od 1. ledna 2024:
- Rodičovský příspěvek na jedno dítě je maximálně 350 000 Kč
- Rodičovský příspěvek na dvojčata (nebo vícerčata) je maximálně 525 000 Kč
Rodičovský příspěvek ale nikdy nemůžete dostat vyplacený celý naráz (bylo by to fajn, zvláště na začátku rodičovské, kdy jsou s dítětem ty největší výdaje, ale nejde to). Částku z RP, je možné čerpat pouze v pravidelné měsíční částce. A to:
- maximálně do 13 000 Kč měsíčně – u osob, které neměly nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), nebo které měly jen nízkou mateřskou (nízký vyměřovací základ) (u dvojčat, by to bylo do 19 500 Kč měsíčně)
- nad 13 000 Kč pouze v případě, že má alespoň jeden z rodičů vyšší vyměřovací základ – rodičovský příspěvek pak může být ve výši až 70% z 30 násobku vyměřovacího základu pro mateřskou – PPM (u dvojčat by to byl 1,5 násobek toho, co lze dostat na jedno dítě)
- maximální možná výše rodičovského příspěvku je v roce 2024 částka 53 910 Kč měsíčně (u dvojčat, by to bylo až 80 865 Kč měsíčně)
Jaké jsou podmínky pro nárok na rodičovský příspěvek?
Nárok na rodičovský příspěvek, má osoba, která pečuje o nejmladší dítě v rodině. Nejsou zde žádné omezující podmínky – jako je například nějaká minimální odpracovaná doba, minimální nebo naopak maximální výše příjmu, apod.
Mezi omezení patří například pouze to, že dítě (do 2 roků) nesmí trávit ve školce nebo v jeslích (či podobném zařízení), dobu delší než 92 hodin měsíčně.
Při čerpání rodičovského příspěvku, není nijak omezena výše příjmu. Můžete tedy podnikat, chodit do zaměstnání, či pracovat na nějaké brigádě (DPP nebo DPČ).
Může vám vzniknout nárok i na podporu v nezaměstnanosti, nemocenské dávky nebo třeba i na ošetřovné (pozor ale na rozdíl mezi rodičovským příspěvek a rodičovskou dovolenou – během rodičovské dovolené je to jinak).
Zvýšení rodičovského příspěvku v průběhu roku
U rodičovského příspěvku je možné měnit měsíční částku, kdykoliv v průběhu čerpání této sociální dávky.
Četnost změn (zvýšení nebo snížení), je omezena na jednu změnu za 3 měsíce. Výši rodičovské, je tak ale možné měnit i několikrát. Změna se vždy projeví, až od následujícího kalendářního měsíce.
Pokud například v průběhu rodičovské zjistíte, že čekáte další dítě, pak je často vhodné provést zvýšení rodičovského příspěvku, na maximální možnou částku.
Při narození druhého dítěte (ve chvíli, kdy vám vznikne nárok na mateřskou na druhé dítě), totiž zaniká nárok na rodičovský příspěvek na první dítě. Pokud byste nestihli vyčerpat celou částku, tak o zbytek přijdete.
Je nárok na rodičovský příspěvek i zpětně?
Podobně, jako i u dalších sociálních dávek, i nárok na rodičovský příspěvek je možné uplatnit zpětně. Maximálně ale o 3 měsíce nazpět. Jinak musíte spoléhat na to, že budete moci zvolit dostatečně vysokou měsíční částku, abyste do 3 roků dítě stihli vyčerpat celý příspěvek (350 000 Kč nebo 525 00 Kč).