Nemocenská po skončení pracovního poměru 2024
Když dostanete výpověď ze zaměstnání (nebo je pracovní poměr ukončen z jiného důvodu), je to jistě nepříjemná situace. Zvláště, pokud byste v době ukončení pracovního poměru, byli na neschopence. Nebo pokud by k zahájení neschopenky došlo až po ukončení pracovního poměru.
Kdy může skončit pracovní poměr během pracovní neschopnosti
V době, kdy jste na neschopence, pro vás podle Zákoníku práce platí ochrana (ochranná doba).
Zaměstnavatel vám na neschopence nemůže dát výpověď. Je ale řada situací, kdy se nejedná o výpověď od zaměstnavatele, a pracovní poměr může být ukončen i během pracovní neschopnosti:
- Ukončení pracovního poměru ve zkušební době – zde se nejedná o výpověď, pracovní poměr ve zkušební době může ukončit jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec kdykoliv. Při neschopence ve zkušební době, je pouze omezení, že zaměstnavatel nesmí ukončit pracovní poměr během prvních 14 dní. Od 15 dne neschopenky už ale může
- Ukončení pracovního poměru a dobu určitou – ani zde není žádná ochrana pro zaměstnance na neschopence. Pracovní poměr na dobu určitou je sjednán na dobu od – do. Jakmile uplyne sjednaná doba, tak zaměstnání skončí (pokud není prodlouženo). To, že jste v době ukončení pracovního poměru na dobu určitou na neschopence, nehraje roli.
- Výpověď zaměstnance – vy můžete dát zaměstnavateli výpověď, i když jste v pracovní neschopnosti
- Dohoda o ukončení pracovního poměru – stejně tak můžete v pracovní neschopnosti uzavřít i dohodou o ukončení pracovního poměru
- Výpověď od zaměstnavatele – během neschopenky můžete dostat výpověď od zaměstnavatele jen ve velmi specifických případech – například pokud dochází k zániku firmy
Zákaz výpovědi během neschopenky
Viz paragraf 53, Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):
§ 53 Zákaz výpovědi dané zaměstnavatelem
(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je
a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,
f) v době, kdy zaměstnanec poskytuje dlouhodobou péči v případech podle § 41a a 41c zákona o nemocenském pojištění se souhlasem zaměstnavatele podle § 191a, v době, kdy ošetřuje dítě mladší než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle zákona o nemocenském pojištění a v době, kdy pečuje o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění.
Nemoc ve výpovědní době
Často může nastat situace, kdy dostanete výpověď, a běží vám dvouměsíční výpovědní doba. V tom případě jsou dvě možnosti:
- Pokud by byla neschopenka jen na kratší dobu a skončila dříve, než výpovědní doba, pak se nic nemění. Budete chvíli na neschopence a pak váš pracovní poměr skončí
- Pokud by ale měla neschopenka skončit (pokračovat) i po uplynutí výpovědní doby, pak se výpovědní doba přeruší (pozastaví). Vy byste byli na neschopence a výpovědní doba by pokračovala, až po vašem návratu zpět do zaměstnání (po skončení neschopenky)
Viz paragraf 53, Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):
Ukončení pracovního poměru když jsem na neschopence
Pokud dojde k ukončení pracovního poměru (viz možnosti výše) v době, kdy jste na neschopence, tak tím nárok na nemocenské dávky nezaniká.
Tj. vaše pracovní neschopnost pokračuje i dále, a dostáváte nemocenské dávky stejně, jaké v době kdy jste byli zaměstnáni. Nic se pro vás nemění.
Neschopenka po skončení pracovního poměru
Může také nastat situace, kdy ukončíte pracovní poměr a onemocníte, až když už jste bez zaměstnání. Tady rozhoduje to, kdy k tomu dojde.
Pokud onemocníte nebo se vám stane nějaký úraz do 7 dní od skončení pracovního poměru (jedná se o kalendářní dny), pak jste ještě v ochranné době a máte nárok na nemocenské dávky. Ochranná doba je uvedena v paragrafu 15, zákona o Nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):
§ 15 (1) Nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 57) nebo k nařízení karantény (§ 105) došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.
Za prvních 14 dní na neschopence po skončení zaměstnání nic nedostanete
Pozor ale na to, že je zde jeden rozdíl. Během neschopenky v době zaměstnání, dostáváte prvních 14 dní nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele.
Pokud ale onemocníte po skončení zaměstnání, tak se na vás již náhrada mzdy nevztahuje (v době, kdy už jste nezaměstnaní, nedostáváte mzdu a nevzniká vám tak nárok na náhradu mzdy).
Po skončení zaměstnání, tedy máte nárok až na nemocenské dávky, které jsou vypláceny od 15 dne pracovní neschopnosti.
Kolik je nemocenská po skončení pracovního poměru
Výpočet výše nemocenské, na kterou máte nárok po skončení zaměstnání (do 7 dní od ukončení pracovního poměru), by se prováděl stejně jako v době, kdy jste byli ještě zaměstnání.
Vycházelo by se z vaší hrubé mzdy. Na jejím základě je vypočítán denní vyměřovací základ (redukovaný). A vy pak dostáváte 60 – 72% z vypočítané částky (podle délky neschopenky).
Mateřská po skončení zaměstnání
Mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) spadá také pod nemocenské dávky (a následná rodičovská spadá zase pod sociální dávky). Na mateřskou (PPM) máte také nárok i po skončení pracovního poměru.
Pokud jste těhotná v době ukončení pracovního poměru, pak je zde navíc podstatně delší ochranná doba. Je to až 180 dní od skončení zaměstnání (180 dní je maximum, pokud by náhodou zaměstnání trvalo méně než 180 dní, pak je i ochranná doba kratší – odpovídá počtu kalendářních dní v zaměstnání, maximálně 180).
Viz opět paragraf 15, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):
Nárok na ošetřovné po skončení zaměstnání
Další nemocenskou dávkou, kterou často využívají zaměstnanci, je ošetřovné (na dítě nebo na jiného člena rodiny). U ošetřovného není žádná ochranná doba. Na ošetřovné je nárok jenom v době, kdy pracujete v zaměstnání. Po skončení pracovního poměru, by už nárok na ošetřovné nevznikl.
Otcovská po skončení zaměstnání
Otcovská je sedmi denní placené voleno pro novopečené tatínky. Během prvních 6 týdnů po porodu mají nárok na 7 kalendářních dní, kdy mohou být doma s ženou a dítětem. Na otcovskou se také vztahuje ochranná doba 7 kalendářních dní od skončení zaměstnání.
Dobrý den. Mám dotaz ohledně platby nemocenské, kdy mi skončil po roce pracovní poměr na dobu určitou dne 19.11, ale 16.11 jsem onemocněla, to budu 15 dnů bez peněz než začne vyplácet ČSSZ?
Na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele můžete mít nárok v doby, kdy jste byla zaměstnaná – tedy 16.11. – 19.11. Během prvních 14 dní jsou propláceny neodpracované hodiny. Pokud vám na tyto dny připadaly nějaké směny, pak byste za ně měla mít nárok na náhradu mzdy. Následně od 30.11. máte nárok na nemocenské dávky. V době, kdy už jste nebyla zaměstnancem, nemáte ani nárok na náhradu mzdy.
Dobrý den, 14.12. jsem nastoupil na nemocenskou, 18.12. Mi skončil pracovní poměr na dobu určitou a až 4.1. jsem nemocenskou ukončil a následně se zaregistroval na úřadu práce, jak to bude prosím vás s penězma? Jestli jsem to dobře pochopil tak do skončení pracovního poměru nemocenské dávky vyplatí zaměstnavatel a pak jako nedostanu nic ikdyž jsem nemohl se ani dostavit na úřad práce či popřípadě nastoupit do nového zaměstnání? Předem vám děkuji za vaši odpověď. Karel Havlíček
Ano, od 14.12. do 18.12. včetně máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. V tomto období jsou proplaceny pouze skutečně neodpracované/zameškané hodiny. Následně, od 15 dne na neschopence, tj. od od 28.12.2020 máte nárok na nemocenské dávky, do ukončení neschopenky. Od 28.12.2020 jsou již propláceny všechny kalendářní dny. Od doby registrace na Úřadu práce, vám pak vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud splňujete příslušné podmínky)
Dobrý den,prosím jak to je z nemocenskou ,když jsem byla ve zkušební době v pr.neschopnosti bez preruseni od 19.10.2020-30.11.2020. Z toho do 8.11.karantena a posléze přepsána e-neschopenka na jinou diagnózu a 1.11.ukoncen prac.pomer z mé strany… děkuji
Pokud vám neschopenky bezprostředně navazovaly na sebe, resp. pokud se jednalo jen o změnu diagnózy, pak by to mělo být bráno jako jedna pracovní neschopnost – viz. např. paragraf 55. zákon o nemocenském pojištění:
(4) Pokud pojištěnci po ukončení dočasné pracovní neschopnosti vznikne v následujícím kalendářním dni další dočasná pracovní neschopnost, považuje se tato dočasná pracovní neschopnost za pokračování předcházející dočasné pracovní neschopnosti; to však neplatí, jestliže tato další dočasná pracovní neschopnost byla uznána k jiné pojištěné činnosti.
Za prvních 14 dní, resp. do skončení pracovního poměru byste měla mít nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, od 15 dne pak na nemocenské dávky
Dobrý den, jsem já nemocenské tento měsíc 31.1.2021 mi neprodlouzili smlouvu, mohu dal marodit?
Pokud byla neschopenka zahájena v průběhu zaměstnání, pak může pokračovat i dále, po skončení pracovního poměru. Nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele máte prvních 14 dní (nebo do skončení pracovního poměru), nárok na nemocenské dávky (od 15 dne) máte i po skončení zaměstnání
Dobrý den i když jsem už podepsala i pracovní smlouvu o ukončení smlouvy? Někteří mi lidi říkali že to už nejde, ne mě nemohou propustit v marodni stavu atd. Marodila od 5 ledna a smlouvu měla jen do 31.1.2021 volali mi že mi smlouvu neprodlouží. Nerada bych měla nějaké nepříjemnosti děkuji
Během pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Pokud je ale pracovní poměr na dobu určitou, tak ten končí, tak jak bylo dohodnuto. To, že jste v pracovní neschopnosti, nehraje žádnou roli. Zaměstnavatel nemá žádnou povinnost prodlužovat pracovní poměr na dobu určitou.
Dobrý den,
V červnu jsem nastoupila do práce a od 13.7. jsem na neschopence, ukončili mi pracovní poměr, jsem stále nemocná, čekají mě 2 operace a můj doktor mi říkal, že mi musí ukončit neschopenku po 180 dnech a musím jít na úřad práce. Je to tak? Přijdu o peníze? Děkuji za odpověď
Dobry den, v říjnu 2020 jsem se vrátila po rodicovske dovolené zpet do zaměstnáni, kde jsem dostala výpověď a byla zaměstnanec do konce roku. Dne 4.1.21 jsem onemocněla a šla na nemocenskou. Rodičovský příspěvek budu čerpat do tohoto léta.
Ma otázka zní, zda diky nemocenské nepřijdu o rodičovský příspěvek.
Dekuji
Ne o rodičovský příspěvek určitě nepřijdete, na rodičovský příspěvek máte nárok i když dostáváte výplatu ze zaměstnání, nemocenskou, podporu v nezaměstnanosti, máte příjem z podnikání ap. Tyto příjmy (a i další) nemají na rodičovský příspěvek žádný vliv … Na rodičovský příspěvek máte nárok z titulu péče o dítě do jeho maximálně 4 roků nebo do vyčerpání celé částky.
Dobrý den ,zaměstnavatel mi v pracovní neschopnosti neprodlouzi smlouvu která mi končí 28.2.2021.byla na dobu určitou. Nadále budu v pracovní neschopnosti, ještě i v měsíci březnu. Musím se po 28
2.registrovat na úřadu práce?
Dokud máte neschopenku, tak nemá smysl chodit na ÚP. S neschopenkou vás tam nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Na ÚP tedy až po skončení neschopenky. Ta může pokračovat dále, i po skončení smlouvy na dobu určitou.
Děkuji za rychlou odpověď, a sociální a zdravotní mi platí s té nemocenské?
Během pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání, platí zdravotní pojištění stát = je nutné na zdravotní pojišťovnu nahlásit. Sociální neplatí nikdo (není povinné si ho platit).
Děkuji
Dobrý den, marodím od 30.12.2020 a pracovní poměr mi skončil 31.12.2020 ze strany zaměstnavatele, který chtěl podepsat formulář o neprodloužení zaměstnání, tudíž ukončení 31.12.2020.Jak jsem pochopila budu pobírat nemocenské dávky až od 15.dne ,a zdravotní pojištění platí stát ,ptám se proto, aby mi nevznikl nějaký nedoplatek na pojištění a jestli to mám někam nahlásit. Děkuji
Na nemocenské dávky je opravdu nárok až od 15 dne neschopenky. Případně máte nárok i na náhradu mzdy za 30 a 31.12.2020 (pokud vám tam vycházela směna). To, že jste v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání byste měla nahlásit na svoji zdravotní pojišťovnu – informace z VZP jsou zde, u jiných zdravotních pojišťoven to bude podobné ….
Dobrý den. Mám otázku. K 19.2.2021
mám ukončení pracovní smlouvy dohodou. V případě, že by se stalo, že bych onemocněla a musela na neschopenku od pondělí 22.2.2021 mám nárok na výplatu neschopenky od sociálky? Od zaměstnavatele chápu, že ne ale zdá se na mě vztahuje ta ochrana lhůta a po těch 14 dnech jestly dostanu něco od sociálky. Předem děkuji za odpověď.
Po skončení zaměstnání je ochranná doba 7 kalendářních dní (je jedno jestli je pracovní poměr ukončen dohodou nebo výpovědí ap.). Nárok máte na nemocenské dávky, i u neschopenky zahájení ještě během této ochranné doby. Ale až od 15 dne.
Dobrý den, mám dotaz, jsem v pracovní neschopnosti od 17. 8.2020 až doteď. Měla jsem úraz ze kterého se ukázala opera,která byla 18.12.Pracovni smlouva mi konca 31.13. Mám stále zdravotní problémy, chodím na rehabilitace mám další vyšetření naplánované a mám i problém s ramenem, se kterým se také léčím nám léčbu a rnevím jestli mi ji pan doktor nebude operovat, a má paní doktorka mě stále chce buď do práce nebo na úřad práce. Mohu ještě být v neschopnosti popř. jak dlouho, dekuji.
V pracovní neschopnosti můžete být tak dlouho, jak to uzná za vhodné váš ošetřující lékař. Ten rozhoduje o tom, zda jsou zde nějaké objektivní zdravotní důvody pro pracovní neschopnost nebo ne. Něco jiného je doba, po kterou vám mohou být vypláceny nemocenské dávky – tam je to dáno zákonem na maximálně 380 dní od začátku neschopenky (pouze ve specifických případech může dojít k prodloužení).
Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně záležitosti, kterou řeším s bývalým zaměstnavatelem poslední dva dny kvůli neschopence.
Ukončila jsem pracovní poměr ve zkušební době během trvající pracovní neschopnosti. Pracovní poměr byl ukončen k 31.1.2021, následně jsem ukončila pracovní neschopnost k 10.2.2021. Můj bývalý zaměstnavatel mne již druhý den obtěžuje ohledně potvrzení o ukončení neschopnosti, které jim nepřišlo, zřejmě pro to, že jsem již u nich nebyla jako zaměstnanec vedená.
Volala jsem se svým praktickým lékařem a dostala informaci, že z jejich strany bylo vše v pořádku ukončené a odeslané. Tuto informaci jsem předala bývalému zaměstnavateli, ten mne však tlačí do dalšího jednání s úřady nebo praktickým lékařem, aby jim potvrzení co nejdříve přišlo a mohli jej zavést do účetnictví. Říkám si však, jestli to není jejich pochybení v tom, že potvrzení o ukončení v době, kdy jsem již nebyla jejich zaměstancem, už jim ani přijít nemělo. Jsem v nové práci a je to pro mne nepříjemný nátlak z jejich strany, také nemám možnost během pracovní doby obvolávat úřady a nechci znovu obtěžovat lékaře s touto zálěžitostí. Prosím o radu, jak v této situaci postupovat, zda je skutečně na místě, abych toto potvrzení sehnala a zaslala, či jsem v právu a již se mne to netýká a bývalý zaměstnavatel by měl tuto situaci řešit sám.
Děkuji moc!
Dobrý večer,chci se zeptat, jsem od srpna v prac.nedchopmisti s následnou operaci kolene v prosinci. Teď se ještě doléčuji, chodím na rehabilitace, stále mne koleno, spíše bolí, a k tomu se léčím s ramenem, kde mám udělané konečně sono a rentgen. Rameno mám ve špatném stavu, vypadá to na operaci podle sona, ale k ortopedovi jdu až za měsíc, s rukou nemohu skoro nic dělat, mám napsanou léčbu zatím od lékařky, která mi tato vyšetření nechala udělat, a zatím aby aspoň trochu pomohla od bolesti než se dozvím více, ale problém je u mé obvodní lékařky která mi tvrdí, že mi ukončí prac. neschopnost, že můžu do práce nebo úřad. práce že jsem už delší dobu doma, a že mají teď takový příkaz z ossz tak nevím opravdu co dělat. Děkuji za odpověď.
Pokud vaši pracovní neschopnost ukončí posudkový lékař, tedy orgán nemocenského pojištění, pak máte právo podat proti tomuto rozhodnutí orgánu odvolání. Pokud Vám ukončí dočasnou pracovní neschopnost Váš ošetřující lékař a Vy s tím nebudete souhlasit, můžete podat proti tomuto rozhodnutí opravný prostředek – návrh na přezkoumání lékařského posudku.
Dobrý den marodil jsem od 8.12 do 16.2
Smlouva na dobu určitou skončila 31.12.20.
18.01.21 me nemocenska přišla ale teď unor nic. Ani po ukončení co mám dělat.
Na urad jsem volal a tam me řekli ze mě maj vedeneho do 18.1 pritom lekar ukončoval neschopenku až 16.2 co mám dělat děkuji.
Dobrý den, jak je to s nárokem na nemocenskou a kdy dochází k ukončení pracovního poměru, pokud až ve výpovědní době ze strany zaměstnance onemocním? Nějak mi v článku uniká tenhle případ. Předem děkuji za odpověď.
Pokud onemocníte ve výpovědní době a nemoc skončí před koncem výpovědní doby, tak se nic nemění. Pokud by ale měla nemoc trvat déle, i po skončení výpovědní doby, tak se výpovědní doba na dobu nemocenské zastaví, a bude pokračovat po skončení neschopenky. Viz paragraf 53, zákoník práce:
(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
Moc děkuji za neuvěřitelně rychlou odpověď. Prosím o jedno malé doplnění, znamená to tedy i to, že i když zaměstnanec na prodloužení pracovního poměru netrvá, musí s tím souhlasit i zaměstnavatel? (Respektive může zaměstnavatel trvat na odpracování zbylého času výpovědní doby, kterou zaměstnanec strávil na neschopence?)
Předchozí odpověď beru zpět – týkala se situace výpovědi ze strany zaměstnavatele. Pokud dal výpověď zaměstnanec, tak se výpovědní doba neprodlužuje. Nárok na nemocenskou je ale pochopitelně i po skončení zaměstnání
Děkuji za váš čas.
Dobrý den,
prosím o informaci, jak se správně řeší situace, kdy pracovní poměr skončil 31.12.2019 na základě výpovědi zaměstnance a k tomuto dni vypršela výpovědní lhůta. Od listopau 2019 jsem byl půl roku v pracovní neschopnosti do 30.4.2020. Od 1.5.2021 nástup do nového zaměstnání. Aby to nebylo jednoduché, mám na střeše rodinného domu od r. 2012 nainstalovanou FVE o výkonu 6 kWh a v té souvislosti jsem nedobrovolně OSVČ na vedlejší činnost. Každý rok řádně podávám daňové přiznání. Můj dotaz. Byl jsem v ochranné lhůtě první 4 měsíce roku 2020 co se týče příjmu nemocenské? Vztahuje se na mě povinnost odvodů na zdravotním a sociálním pojištění kvůli FVE? Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, měla bych otázku
Podepsala jsem dohodu o rozvázání poměru, která konci dne 31.3.2021.. je možné ze 20.3. Půjdu marodit kvůli zdravotním problémům které mám už delší dobu… zajímalo by me jak to teda je.. práce mi normálně skončí tím dnem 31.3. Nebo se to pozastavi jako u výpovědi. Taky me zajímá, jak je to potom se zdravotním pojištěním. Mám se k té neschopence přihlásit ještě na úřad práce, aby za me odváděli zdravotní pojištění, nebo stačí jen neschopenka.. nebo si to ještě musím platit sama? Moc dekuji za odpověď
Pokud jste výpověď dala vy, tak se nic nezastaví a zaměstnání skončí 31.3.2021. Pokud dal výpověď zaměstnavatel, tak se výpovědní doba může zastavit. Nebo můžete zaměstnavatele informovat že na pokračování zaměstnání netrváte. Pak by zaměstnání také končilo 31.3.2021.
Pokud budete v pracovní neschopnosti i po skončení zaměstnání, tak zdravotní pojištění platí stát (musíte to jen nahlásit zdravotní pojišťovně). Na úřad práce chodit nemusíte, s neschopenkou vás ani nemohou zařadit do evidence.
Dobrý večer, moc dekuji za rychlou reakci a odpověď 🙂 jinak nejsem ve výpovědi ale podepsala jsem dohodu o rozvázání pracovního poměru, ze strany zaměstnavatele, ale důvod uveden není
Pokud je to dohoda, pak pracovní poměr skončí k dohodnutému datu, pracovní neschopnost na to nemá vliv.
A ještě me zajímá , sociální pojištění se neplatí ? Nebo se taky musím někam nahlásit. Vůbec s tím nemám ještě zkušenosti. Moc dekuji
Povinné je placení sociální pojištění, pokud ho za vás neplatí někdo jiná (během nemocenské po skončení zaměstnání platí zaměstnavatel). Sociální se povinně platí jen z příjmu – zaměstnání, podnikání apod. (zdravotní občas i když jste bez zdanitelných příjmů)
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mi bude vyplacená nemocenská, když mi skončil pracovní poměr na dobu určitou 28.2.2021? Na nemocenské jsem od 19.2.2021. Mimo hlavní poměr, ale mám podepsanou dohodu o provedení práce od 16.1.2021 s výdělkem nepřevyšující 2600 Kč. Má dohoda o provedení práce vliv na vyplacení nemocenské?
Děkuji
To, že máte k HPP ještě dohodou o provedení práce, nehraje žádnou roli. Od 19.2.2021 do 28.2.2021 máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Od 5.3.2021 máte případně nárok na nemocenské dávky (pokud pracovní neschopnost pokračuje i po skončení pracovního poměru).
Dobrý den mám dotaz od 17.8.2021jsem v pracovní neschopností z důvodu pracovního úrazu.Mám pracovní smlouvu na dobu určitou která končí 30.9.2021 mezí tím mi přišlo od zaměstnavatele ukončení pracovního poměru.V pracovní neschopností jsem stále pracovní úraz byl rozsáhlé zranění kotníku a nartu nohy. Zaměstnavatel ode dne úrazu se mnou přestal komunikovat nedoložil do posud na pojišťovnu podklady o úrazem,a to ani po mém opakované výzvě to sem mi udělali i u nemocenské neodeslali žádné podklady až po mém opakovaném upozornění.Nic méně nemocenská mi přišla za 27 dnu 209kc. Tedy vůbec nevím co mám ze vším dělat dál.
Dobrý den tady Josef
Mám dotas 8.3 2021 jsem nastoupil do práce
Ale pracovní doba začala 5.30 ohledně spojů jsem prijizdel až do práce 6.30
Ale pak name že si musím hodinu každý den nadělat a i pak další hodinu ohledně najakeho fondu tak celkem 2. Hod bych musel nadělat každý den vzhledem tomu že do práce jsem se dostával skoro hodinu cesty a i sfinacnich důvodu bylo později obtížné jezdit bus a vlak když jsem si vše spočítal tak bych projezdil 4000.kč za měsíc to by mě zaměstnavatel vůbec nehradíl a pak jsem zjistí že nedává prémie tak že když odečtu náklad za jižně bez náhrady bych dobrál výplatu 13.300 čistého to bych ani netahnul rodinu ani domácnost tak jsem ve skusebni době oznámil že ruším pracovní poměr 11.3.2021
Na úřad nemohu mám zdravotní obtíže
MÁM NÁROK JÍT DOKTOROVI A NA ENSCHOPENKU NEŽ SE UZDRAVIM KDYŽ NEMOHU DO EVIDENCE NA ÚŘAD ABYCH NEBYL BEZ PENĚZ
PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ JOSEF
Pokud je pracovní neschopnost zahájena do 7 dní od skončení zaměstnání, pak máte nárok na nemocenské dávky. Během prvních 14 dní na neschopence, ale nic nedostáváte – po skončení zaměstnání už není nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Je nárok až na nemocenské dávky od 15 dne.
Dobrý den, ke dni 28.2. mi byla ukončena pracovní neschopnost, která trvala i po ukončení pracovního poměru ze dne 31.10.2020. Jenže mi ještě nebyla vyplacena nemocenská za únor. Na ČSSZ mě odkázali na zaměstnavatele, že nedodal potřebné dokumenty k vyplacení dávky a bývalý zaměstnavatel mi tvrdí, že s tím už nemají nic společného, když mi pracovní poměr dávno skončil. Tak bych se chtěla zeptat o jaké dokumenty se může jednat případně jak tuto situaci řešit?
Dobrý den,chtela jsem se optat zdá mi bude i nadále vyplacena neschopenka?Jsem od 1.12.2020 na neschopence a 31.3.2021 mi skončila smlouva na dobu urcitou. Předem děkuji za odpoved
Pracovní neschopnost a nárok na nemocenské dávky, pokračuje dále i po skončení pracovní smlouvy.
Dobrý den,
Pokud mám ukončen pracovní pomér dohodou a dostal jsem z organizačních důvodů několik pkatů jako odchodné, mám nárok na nemocenské dávky, když nastoupím do pracovní neschopnosti během 7 dnů ochranné lhůty , resp. později, např až např 30.den po ukončení pac poměru?
Děkuji Jaroslav
Po uplynutí 7 kalendářních dní od ukončení pracovního poměru, už nárok na nemocenské dávky nevzniká. Tj. aby byl nárok na „placenou neschopenku“, musí být pracovní neschopnost zahájena nejpozději 7 den od skončení pracovního poměru. Pak sice prvních 14 dní nedostáváte nic (po skončení zaměstnání už není nárok na náhradu mzdy za nemoc, během prvních 14 dní), ale od 15 dne neschopenky bude nárok na nemocenské dávky. Odstupné, které jste dostal při skončení pracovního poměru, nehraje pro nárok na nemocenské dávky, žádnou roli.
Dobrý den, jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti od 14.10.2020. K 30.4.2021 mi skončí pracovní smlouva na dobu určitou. Předpokládám, že nemocenské dávky budu dostávat ve stejné výši i nadále od OSSZ. Jen mě zajímá, zda zaměstnavatel musí i nadále dodávat nějake podklady OSSZ k vyplacení dávek po dobu mé prac. neschopnosti a zda já musím OSSZ hlásit, že mi skončil pracovní poměr? Dále se chci zeptat, zda se případně mám hlásit na ÚP, nebo až po ukončení prac. neschopnosti? Děkuji mockrát za odpověď.
Po skončení pracovního poměru na dobu určitou, by se pro vás v zásadě nemělo nic změnit. Nemocenské dávky běží dále, tak jako doposud (sám nic neřešíte). Na Úřad práce nepůjdete – v době pracovní neschopnosti vás nemohou zařadit jako uchazeče o zaměstnání, tam půjdete až po skončení neschopenky. Měl byste případně jen oznámit své zdravotní pojišťovně, že jste i po skončení pracovního poměru dále v pracovní neschopnosti (a zdravotní pojištění za vás tedy hradí stát)
Dobrý den, děkuji moc za rychlou odpověď. Ještě mám jeden dotaz. Ze zaměstnání mi přišel dopis „Upozornění na skončení PP sjednaného na dobu určitou“, kde se mimo jiné píše: V souvislosti s ukončením PP, a to z důvodu ověření vašeho zdravotního stavu při skončení PP, Vás zaměstnavatel vysílá k absolvování výstupní pracovnělékařské prohlídky, a to v ordinaci vašeho ošetřujícího lékaře. Po předložení lékařského potvrzení bude v sídle zaměstnavatele v souladu s parag. 313 ZP v platném znění pro vás připraveno k vydání potvrzení o zaměstnání ke dni skončení PP.
Zajímá mě,zda musím výstupní prohlídku absolvovat (moje kategorie práce je 1). Jsem stále v PN, je to tedy nutné? Není to zadarmo a předpokládám že zaměstnavatel mi to už neproplati.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Již delší dobu jsem bohužel v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel už dále nemohl čekat, jak se me zdravotní komplikace vyvinou, a prijal na me místo nekoho jiného. Dle lékařů pravděpodobně budu dále na nemocenské ještě nejakou dobu. Dala jsem 2 měsíční výpověď, nebot vim, ze i po uzdravení tuto praci nemohu dal vykonávat. Az mi tato doba uplyne a budu dále jeste v neschopnosti, mam se hlásit na pracovním úřadě, socialnim urade, oznamit do sve doktorce? Prosím o informaci, jak postupovat, kdyz mi výpověd uplyne a budu tedy stale jeste na nemocenské. Nebo se napracovnim urade budu hlasit az po ukonceni nemocenské? Jakmile nemocenskou ukončím, vznikne mi nárok na podporu dobu v nezaměstnanosti dalších 5 měsíců? Předpokládám, ze mam dostatek času si najít jinou práci, ale take je možné, ze budu mit nárok na částečný invalidní důchod. Bohuzel ted nemohu predpokladat, jaky muj zdravotní stav bude dál. Moc vam děkuji za dpoved. Jana
Dobrý den, nastoupila jsem na pracovní neschopnost 18.12.2020. V listopadu jsem podávala výpověď a HPP mi tedy skončil 31.1.2021. Po ukončení HPP jsem stále byla na nemocenské až do dnešního dne (30.4.) bez žádných obtíží (byla jsem i nahlášena na VZP jako OBZP). Dnes mi volala má lékařka, že ji kontaktovali z OSSZ, že jsem nezaměstnaná (což lékařka věděla) a kvůli tomu mi ukončila pracovní neschopnost. Prý jako nezaměstnaná nemám nárok na nemocenskou a udělala jsem jakýsi „podvod“. Je nějaký důvod proč OSSZ kontaktovalo mou lékařku? Je to nějaký podvod? Mám stále nárok na nemocenskou, když jsem začala marodit při HPP, ale ten skončil?
Děkuji za odpověď,
Veronika.
Dobrý den, přítelkyně v listopadu podala výpověď. Pak ji zjistily že má problémy s páteří a poslaly ji na nemocenskou (protože momentální práce byla velice fyzicky náročná). Po ukončení pracovního poměru jí doktorka nadále nechala nemocenskou. Pak jsme se přestěhovali a změnili praktickou lékařku, která ji nechala nemocenskou pomalu až do konce dubna. A teď nám volala že nemocenskou nemůže mít bez zaměstnání a rovnou ji zrušila. Tak se tedy ptám jestli jsem pochopil špatně, to že pokud zaniká PP a v průběhu je osoba na nemocenské, tak právo na ní nezaniká?
Pokud je pracovní neschopnost zahájena v době zaměstnání (účasti na nemocenském pojištění) nebo během ochranné doby (7 dní od skončení zaměstnání), tak je nárok na nemocenské dávky.
Děkuji za odpověď. Jen ještě malá otázka. Může doktorka zase obnovit nemocenskou?
Dobrý den jsem na dpč a mám smlouvu jen do konce května, jsem na neschopence ale pracovní úraz to nebyl. Jak bych měl pokračovat pokud by se problém táhl i dále než do května? Měl bych se automaticky přihlásit ještě do konce května na ÚP?
Na ÚP má smysl chodit, až po skončení pracovní neschopnosti.
Dobry den,
Byl mi ukoncen pracovni pomer ve zkusebni dobe 10.7., bohuzel 3 dny na to jsem se dostal do pracovni neschopnosti, ktera dle lekare muze trvat az pul roku. Mam i v takovem pripade narok na nemocenske davky? A pripadne v jake výši? Existuje nějaké maximum vyplacených peněz? Moc dekuji za pomoc.
Jaroslav
Dobry den, mohu se zeptat, kdyz jsem dal vypoved a pracovni pomer byl ukoncen k datu 30.6, ale na neschopenku jsem nastoupil 22.6., tak mi bude zamestnavatel platit jen do toho 30.6 a pak uz prechazim na davky. A tam tedy pak vyplaci az za 15 dni? Ukoncena neschopnost byla 20.7, dekuji
Dobrý den, dnes jsme došla do práce a vedoucí mi řekla, že semnou ukončuje pracovní poměr, jelikož jsem byla se synem na OČR 16dni (jsem samoživitelka) byla jsem ve zkušební době. Já podepsala papír o tom že s nima teda ukoncuji prac. Poměr, ale bylo mi řečeno, že i když jsem podepsala papír, že končím, že mohu jít na neschopenku, která se mi bude vyplácet až po 14dnech co je na tom pravdy a jak mám postupovat prosím. Udělaly na mě pěknou boudu a já jsem teď v ne moc pěkné kaši a potřebovala bych si finance pojistit aspoň tou neschopenkou, než si najdu novou práci.
Dobrý den, ukončil jsem pracovni pomer tudíž že strany zaměstnance. V době 2 měsíční lhůty jsem po měsíci šel na nemocenskou, když mi končí pracovní poměr k 31.10. budu i po této době pobírat nemocenské dávky v případě, že mi nemocenská nebude ukončena ? Jak je to potom s podporou v nezaměstnanosti ? Hlášením se na UP?
Dobrý den jsem na nemocenské od 23.3. 2021 a po 6 měsících mi řekl doktor ,že půjdu k posudkovému doktorovi.Mám stále rehabilitace a čekáme ještě další operace nohy ,ale už mam ukončenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou kvůli útlumu těžby na dole na nadbytečnost. Tak se chci zeptat mám možnost pokračovat nebo jak se mohu bránit děkuji . David
Dobrý den,
dne 10. 11. 21 jsem ukončila prac. poměr a zároveň rodičovskou dovolenou. Den poté 11. 11. jsem onemocněla covidem a jsem na 14 dní v izolaci. Úřad práce teď sám neví, kdo by mi měl nemocenskou proplácet a jestli mi stačí neschopenka pro ÚP nebo si mám raději vyžádat klasickou neschopenku, jelikož jsem ještě v ochranné lhůtě. Předpokládám, že déle než 14 dní v izolaci nebudu, mám mírný průběh.
Děkuji za radu, s pozdravem I. Janušková
Dobrý den,potřebovala bych radu….. jsem na nemocenské od 10.9.2021.K poslednímu září jsem podala výpoved a vypovědní lhůta končí tedy k 30.11.2021.Jelikož budu v neschopnosti i nadále je potřeba se k 1.12.2021 zaregistrovat na úřadu práce? děkuji
Po dobu vaší neschopenky, by se výpovědní doba měla pozastavit – výpovědní doba by doběhla tak jak píšete, jen pokud byste to tak vy sama chtěla – viz paragraf 53, odstavec 2 zákoníku práce:
(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
Tj. správně by to mělo být tak, že výpovědní doba, se na dobu vaší neschopenky přeruší a bude pokračovat až po skončení pracovní neschopnosti. Můžete ovšem zaměstnavateli sdělit, že na prodloužení výpovědní doby netrváte. Pak by vám skončila toho 30.11.2021.
Na Úřad práce během neschopenky nechoďte. Jako práce neschopnou osobou, vás na Úřadu práce nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Na ÚP byste šla až po skončení neschopenky. Vaše neschopenka může pokračovat dále, i po skončení zaměstnání, i nadále je nárok na nemocenské dávky.
Dobrý den, prosím o radu. Zítra tj. 30.11.2021 mi končí pracovní poměr u firmy, kde jsem pracovala 4 roky (dávali mi vždy prac.smlouvu na dobu určitou). Teď jsem měla navázat na prac.smlouvu na dobu neurčitou ale v květnu jsem otěhotněla, čili mi smlouvu nechtěli prodloužit a rozhodli o ukončení pracovního poměru. Cca od konce října jsem v PN na rizikovém těhotenství a moje otázka zní, zda mohu být stále v PN i po skončení pracovního poměru. A další otázka zní, zda před nástupem (tedy po ukončení PN) se budu muset přihlásit na ÚP nebo automaticky mohu přejít z PN na mateřskou dovolenou? Předpokládám že nárok na pěněžitou pomoc v mateřství mám, jelikož jak píši jsem pracovala u firmy 4 roky bez přestávky.
Pracovní neschopnost a nárok na nemocenské dávky, může pokračovat dále, i po skončení pracovního poměru (nic se nemění). Na Úřad práce, má smysl chodit až po ukončení neschopenky (s neschopenkou, vás tam nemohou zaevidovat).
Nárok na PPM, záleží i na tom, kdy budete mít nástup na mateřskou. Po skončení zaměstnání, je zde ochranná doba 180 dní. Nárok na „mateřskou“ (PPM) je pouze v případě, že začátek PPM (6-8 týdnů před porodem), je ještě během těchto 180 dní …
Dobrý den, prosím o radu. Teď prosinci tohoto roku jsem podala výpověď v práci. Čili výpověď začíná běžet od ledna 2022 a končí v únoru. Jelikož jsem skončila na nemocenské která se přenese do ledna i déle má to nějaký vliv na výpověď. Našla jsem v diskuzi výše dvě různé odpovědi tak kde je prosím pravda. Moc děkuji za odpověď. Petra
Pokud dá výpověď zaměstnavatel, tak se výpovědní doba může prodloužit (pokud by měla neschopenka skončit až po skončení výpovědní doby, pokud by neschopenka skončila před koncem výpovědní doby, tak se výpovědní doba neprodlužuje).
Pokud dá výpověď zaměstnanec, tak se nic neprodlužuje, neschopenka v tomto případě nemá na výpovědní dobu vliv.
Dobrý den, prosím o radu. Na konci měsíce října jsem podal ve firmě výpověď, která začala běžet od měsíce listopadu do konce tohoto roku 2021. Nový zaměstnavatel u kterého jsem měl od nového roku 2022 nastoupit mi ale týden před vánoci sdělil, že mě bohužel od nového roku 2022 zaměstnat nemůže a v takhle krátké době sjednat nové zaměstnání je takřka nemožné, (stažení výpovědi už bohužel nepomohlo) ještě k tomu jsem bohužel od 7.12 onemocněl na COVID-19 a jsem momentálně na nemocenské. Můj dotaz zní: Pokud by nemocenská pokračovala i v následujícím roce 2022 chápu to správně, že by firma u které jsem podal výpověď už neměla se mnou od nového roku nic společného a zdravotní pojištění by za mě v této době hradil stát?
A druhý dotaz: Co se týče sociálního pojištění (vím, že není nutné platit), pokud bych si jej chtěl třeba za jeden měsíc zaplatit (Leden 2022) a v této době sjednat nové zaměstnání na únor 2022, jaká je zhruba orientační min. částka tohoto pojištění a do kdy je ho nutné nejpozději uhradit.
Předem děkuji za odpovědi.
Prodloužení výpovědní doby z důvodu neschopenky (podle paragrafu 53, odstavec 2, zákoníku práce) se týká pouze situace, kdy dal výpověď zaměstnavatel. Pokud jste výpověď dal vy, tak se nic neprodlužuje a zaměstnání končí na konci výpovědní lhůty.
Vaše neschopenka ale může pokračovat dále. Dále je nárok na nemocenské dávky (neschopenka byla zahájena ještě v průběhu zaměstnání). Po dobu, kdy jste na neschopence s nárokem na nemocenské dávky, spadáte do kategorie státních pojišťěnců, ZP hradí stát).
Dobrovolné důchodové pojištění (to co vy označujete jako sociální), je v roce 2022 ve výši 2724 Kč měsíčně. Pojištění si ale platit nemusíte, doba v pracovní neschopnosti, kdy máte nárok na nemocenské dávky, se vám započítává jako náhradní doba důchodového pojištění (započítává se do „odpracovaných“ roků).
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak to bude v mém případě, když mi k 14.2.2022 končí pracovní poměr na dobu určitou a termín nástupu na mateřskou mám až k 15.3.2022. Plánuji nastoupit na nemocenskou k 1.2., abych neměla prodlevu ve financích a od toho 15.3. nastoupit na mateřskou. Mám na mateřskou nárok? Bude mi ji proplácet zaměstnavatel?
Děkuji moc!
Na mateřskou (PPM), máte nárok, pokud jsou splněny podmínky – tj. min. 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky, při začátku být alespoň v ochranné době (až 180 dní od skončení zaměstnání). PPM platí stát (ČSSZ).
Dobrý den,
rád bych se zeptal jak to je s nemocenskou od zaměstnavatele, když mi zaměstnání dle dohody končilo k 31.12.2021 a já začal marodit již 22.12.2021. V novém roce 2022 do 5.1.2022 již nárok na nemocenskou od zaměstnavatele nemám? Až od 6.1.2022 od státu? Děkuji
Dobrý den,
prosím o radu ohledně mé situace. Během zkušební doby jsem nastoupila na neschopenku u obvodního lékaře, po 14 dnech prac. neschopnosti mi zaměstnavatel dal výpověď k 20.6. Teď si potřebuji převést neschopenku na gynekologii a tím pádem se chci zeptat, zda to nebude problém když půjdu ke gynekologovi poslední den pracovního poměru, tj. 20.6. Jestli se to bude brát stále jako ta jedna neschopenka a bude to bez problémů?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den 30.6.my končí pracovní poměr ve zkušební lhůtě od 27.6. budu mái dočassnou pracovní neschopnost jelikož mně čeká dlouhodobé léčení chci se zeptat jak dlouho můžu být na neschopence ?
Na neschopence, můžete být do té doby, dokud ji váš lékař neukončí, klidně dva roky nebo déle.
Na nemocenské dávky, je ale nárok maximálně 380 dní, od začátku neschopenky (v určitých případech je možné prodloužení až o 90 dní, resp. o maximálně 350 dní)
Děkuji.
Dobrý den, 30.6.22 mi skončil pracovní poměr na dobu určitou, ale od 28.6. jsem na neschopence – můžete mi, prosím, napsat, zda od 30.6. dostanu peníze – nemocenskou?
Děkuji.
Jarka
Prvních 14 dní na neschopence je to náhrada mzdy od zaměstnavatele. Po skončení zaměstnání, vám už ale zaměstnavatel nic neplatí, máte pak nárok až na nemocenské dávky od 15 dne neschopenky …
Tj:
28.6. – 30.6. = zaměstnavatel vám platí náhradu mzdy
1.7. – 11.7. = nedostanete nic
od 12.7. = od 15 dne neschopenky je nárok na nemocenské dávky, které už budete dostávat
Dobrý den, děkuji Vám za odpověď, mohu poprosit ještě o informaci, v jaké výši, ( myslím %), mi bude nemocenská od 12.7. vyplácena?
Jarka
od 15 dne, je to 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu (nemocenské dávky dostáváte za každý kalendářní den), od 31 dne je to pak 66%, a od 61 dne je to 72%
Děkuji za velice rychlé a fundované odpovědi!. Přeji Vám hezký den.
Jarka
Dobry den, dotaz z pohledu zamestnavatele: zamestnankyni skoncil PP na dobu urcitou k 31.7., DPN trva. Na CSSZ a ZP hlasim ukonceni PP k 31.7., bez ohledu na trvani DPN nebo musim cekat, az prijde oznameni o ukonceni DPN?
Moc dekuji.
Dobrý den, 14.6.2022 jsem podala výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou (výpověď mi tedy končí k 31.8.2022. 26.7.2022 jsem ale nastoupila na neschopenku z důvodu rizikového těhotenství (o kterém jsem v době podání výpovědi ještě nevěděla) tedy má neschopenka ještě několik měsíců potrvá. Chci se zeptat jak je to s penězi během neschopenky po výpovědní lhůtě. Na jakou částku mám nárok popř. jak ji mohu vypočítat a jak se to řeší se sociálním a zdravotním. Je nutné někde nahlásit, že mi skončil pracovní poměr aby mi chodily peníze i po výpovědní lhůtě a aby mi stát platil sociální a zdravotní (pojišťovna, úřad práce)? Jednoduše tedy jak v tomto případě postupovat, aby vše bylo v pořádku. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, mám dotaz. Od zaměstnavatele jsem dostala dvouměsíční výpověď pro nepotřebnost v rámci produktivity práce , která začala 1.3.2022. Od 16.3.2022 jsem na neschopence a dnes mi lékař specialista – endokrinolog oznámil, že k 31.8.2022 mi musí ukončit neschopenku na základě pokynu ČSSZ, že jsem v dočasné pracovní neschopnosti 180 dní a můj stav je stabilizovaný. Po ukončení DPN by měla běžet zbývající výpovědní lhůta – 1 měsíc a 15 kalendářních dní – do 15. 10. 2022. Lékař mi prý neschopenku opět vystaví. Čeká mě zřejmě operace s delší rekonvalescencí.
Bude opět výpovědní lhůta pozastavena v rámci ochranné doby kvůli nové neschopence a budu-li opět dlouhodobě v neschopnosti, jak dlouho mohu pobírat nemocenské dávky ?
Dobrý den
Jsem na neschopence od 24.11.2022 a oznámily mi že mě smlouvu neprodlouží která je na dobu určitou ke dni 31.12.2022,může mi s toho důvodu obvodní lékař ukončit neschopenku? Mám problémy ze zády,čekají mě ještě jistě vyšetření.Nejsem úplně v pořádku abych mohla nastoupí nyní do nového zaměstnání. Děkuji za odpověď
Dobrý den, jak je to s výplatou nemocenského od ČSSZ, pokud zaměstnanec onemocní ve zkušební době a po 14 dnech trvání nemoci dostane výpověď . Bude mu nemocenská vyplácena nadále ve stejné výši jako od zaměstnavatele ? Případně jak dlouho? Dá se předpokládat, že zaměstnanec šel marodit schválně, protože věděl , že se schyluje k ukončení HPP ze strany zaměstnavatele . Je to nějak ošetřené , aby lidi nezneužívali systém ? Děkuji
Prvních 14 platí nemocenskou zaměstnavatel (60% z průměrného hrubého redukovaného výdělku). Od 15 dne dále, platí nemocenskou ČSSZ. Nemocenské dávky jsou nejprve 60% (od 15 do 30 dne), a následně 66% (od 31 dne) a 72% (od 61 dne) z redukovaného denního vyměřovacího základu. Nemocenské dávky se navíc platí za každý kalendářní den, náhrad mzdy (prvních 14 dní) je jen za pracovní dny (neodpracované hodiny). Tj. nemocenská není stále stejná, ale mění se. Nedá se jednoduše říci, jestli je to méně/více – záleží na více faktorech, včetně výše hrubé mzdy, atd.
Na nemocenské dávky je nárok i po skončení zaměstnání (výjimkou může být situace, kdy si zaměstnanec způsobí úraz sám, například v opilosti apod.). Zaměstnanec nemůže jít „jen tak“ na neschopenku – o té rozhoduje lékař. Lékař by měl neschopenku vystavit, jen v případě relevantních zdravotních důvodů. Existují kontrolní mechanismy na straně ČSSZ, ale zneužít se dá asi vše …
Dobrý den,chtěla bych se prosím zeptat,bude mi 50 let a nikdy nebyla na ÚP.
Nyní majitel firmy končí k 31.1. 2023 a protože mám nesnesitelné bolesti zad,ráda bych to vyřešila s vzala si neschopenku.
Kdy bych prosím měla jít k lékaři a kam zasílají moji neschopenku,když firma od února nebude fungovat,nebo co mám říci lékaři?
Děkuji za odpověď.